Äripäev • 26. oktoober 2018 kell 11:23
Sild üle Ketši väina Venemaa ja Krimmi poolsaare vahel.  Foto: TASS/Scanpix

Venemaa takistab Aasovi merel kaubalaevade liiklust

Venemaa on tänavu septembriks peatanud Kertši väina läbimisel „kontrollimise“ eesmärgil 120 Euroopa Liidus registreeritud laeva, mis on tekitanud nädalate pikkuseid kaubavoogude hilinemisi, kirjutab logistikauudised.ee.

Euroopa Parlamendi liikme Urmas Paeti sõnul on Aasovi merest saanud Venemaale järjekordne Ukraina-vastaste sõjakate aktsioonide teostamise piirkond, kus Venemaa peatab ja kontrollib sageli Kertši väina kaudu Ukraina sadamatesse suunduvaid või sealt väljunud laevu.

"Need kontrollid aga põhjustavad nädalapikkusi hilinemisi ning tulemuseks on kaubavoogude vähenemine ja rahaline kahju Ukraina majandusele," ütles Paet.

"Ukraina valitsusallikad on välja toonud, et selle aasta septembri lõpuks rakendati liialdatud kontrolli rohkem kui 200 laevale, sealhulgas 120 ELis registreeritud laeva suhtes, samas kui Venemaa lipu all sõitvaid laevu ei kontrollitud," lisas ta.

Euroopa Parlamendi liikmed avaldasid täiskogu istungil muret Venemaa tegevuse suhtes Aasovi merel ja Musta mere regioonis laiemalt. Vastuvõetud resolutsioonis mõistavad Euroopa Parlamendi saadikud hukka kaubalaevade ülemäärase peatamise ja kontrollimise.

"Üks asi on laevade juhuvaliku alusel inspekteerimine, kuid seda õigust ei tohiks kuritarvitada ega teostada poliitilistel põhjustel, eesmärgiga Ukrainat destabiliseerida nii majanduslikult kui ka julgeolekuliselt. Aga seda just Venemaa praegu teebki," ütles Paet ning lisas, et EL peab nõudma, et Venemaa viivitamatult peataks laevade diskrimineeriva inspekteerimise.

Pikemalt loe teemaveebist logistikauudised.ee.

Hetkel kuum