Kristjan Pruul • 2. märts 2019 kell 8:09

Nädala lood: rahapesu, börsitulemused ja kelle poolt hääletada

Tallinna Äripanga juhatuse liikmed Sergei Elošvili (vasakul) ja Andrei Žukov (paremal) endise kaitsepolitsei juhi ja siseministri Jüri Pihli matustel.   Foto: Liis Treimann

Kõige suurem huvi saatis sel nädalal pommuudist, et finantsinspektsioon peab Eesti vanimat panka suureks rahapesuohuks.

Nimelt õnnestus Äripäeval tutvuda 2017.a lõpust pärinevat finantsinspektsiooni järelvalvelise hinnanguga Tallinna Äripangale, milles järelevalveasutus nimetas kõrge riskiga nii panga juhtkonna tegevust, sisekontrollisüsteemi, krediidiriski, kui ka operatsiooniriski. Kõrgest operatsiooniriskist tuleneb finantsinspektsiooni hinnangul omakorda kõrge rahapesurisk.

Pool panga kasumist tuli toona kõrge ja keskmise riskiga klientidelt.

Mida pank seni rahapesuriskide vähendamiseks teinud on, saab lugeda SIIT.

Erki Raasuke.  Foto: Andras Kralla

Swedbanki rahapesuskandaal. Kahtlase Vene raha võimalik liikumine läbi Swedbanki klientide kontode hoiab endiselt kõigi meeli ärevil. Juhtunu vastu tunnevad huvi praeguseks Eesti, Rootsi ja Leedu finantsjärelevalve, mõistagi valveinvestor Bill Browder ja Ameerika Ühendriigid.

Pärast pikka ootust õnnestus Äripäeval rääkida ka mitmeid aastaid Swedbanki Balti panku juhtinud Erki Raasukesega, kes ütles, et nõrgad rahapesuvastased meetmed iseloomustavad tõenäoliselt kõiki selle aja panku. Loe lähemalt siit.

Riigikogu valimised on pühapäeval. Eelhääletamisel osales tänavu 346 395 inimest ehk 39,3 protsenti valijaist. Äripäev soovitas anda oma hääle Reformierakonnale. Miks ja miks üldse soovitada, saab lugeda SIIT ja SIIT.

Sellest, mida kõike kandidaadid ette võtavad, et Toompeale valituks osutuda, saab fotoreportaaži vahendusel vaadata SIIT.

Börsifirmade tulemused, osaluste müügid. Veel pälvisid huvi LHV panga insaiderite aktsiatehingud, nimelt on panga juhtkonna liikmed Jüri Heero ja Erki Kilu viimastel päevadel müünud enam kui poole miljoni euro eest LHV aktsiaid.

Aasta esimese kahe kuuga on LHV Groupi aktsia tõusnud peaaegu 18%, 11,15 euro tasemele ning väärtpaberi tõusust on kasu lõiganud ka LHV insaiderid. Täpsemalt saab lugeda SIIT.

Miljonite eest müüs aktsiaid ka Kaubamaja omanik Soome päritolu KJK Fund. Ettevõte on napilt aastaga müünud ligi 800 000 aktsiat ligikaudu 7 miljoni euro väärtuses.

Kaubamajaga seondus möödunud nädalal ka rekorddividendi. Kõik, kes tahavad dividendist osa saada, peavad olema aktsionäride nimekirjas 4. aprilli seisuga ning raha makstakse välja 12. aprillil. Kui suure dividendi aktsionärid üldkoosolekul kinnitavad, saab lugeda SIIT.

Indrek Kasela  Foto: Raul Mee

PRFoods. Nii hästi ei ole läinud PRFoodsil, kalatootjat tabas neljandas kvartalis käibe ja kasumi järsk kahanemine. Ees ootavad uus tegevuskava ja kärped Eestis ja Soomes.

PRFoodsi juht Indrek Kasela käis ka Äripäeva raadios. Kasela lubas, et tavatöötajaid koondama ei hakata, küll hõrendatakse juhtkonna ridu. Mis toimub Soome jaemüügiturul, kuidas mõjutab PRFoodsi äri Brexit ja kuhu sihib ettevõte järgmisena, saab lugeda SIIT.

Teet Soorm.  Foto: Mihkel Maripuu

Toppama jäänud kohtuasi. Toidusektoris toimetava Soome börsifirma HKScani Eesti tütarfirma HKScan Estonia kohtuasi ulatub 2017. aastasse, mil keskkriminaalpolitsei pidas kinni ettevõtte endise tegevjuhi Teet Soormi ja ettevõtte teise endise juhtfiguuri Mati Tuvi, keda on alust kahtlustada suures ulatuses omastamises ja rahapesus. Teet Soorm on majandusminister Kadri Simsoni elukaaslane.

Miks prokuratuuri veskid nii aeglaselt jahvatavad, et süüdistuseni jõutud ei ole, saab lugeda SIIT.

Hetkel kuum