Metsa eksportides saab riik ?käibeka?

10. jaanuar 2001, 16:23

Metsaga käibemaksupettuse jaoks metsamaterjalist saematerjali ja sellest uuesti metsamaterjali tegemine on väga lihtne: kogu töötlemise protsessi võtteks on kirvesilmaga laadimise ajal palgile koputamine, mis palgist lahtilöönud kooretüki eemaldab ja palgist saabki mõneks ajaks töödeldud saematerjal.

Pettuse skeem toimib praegu nii, et esialgu vormistavad metsa müüja ja kokkuostja mahasaetud metsa saematerjaliks ning juba eksportimisel vormistatakse see ringi metsamaterjaliks.

Niisugusel juhul on võimalik metsa vahendajal eksporditehingu puhul saada riigilt ?tagasi? käibemaksu, mille esialgu vormistatud saematerjali ostutehingu puhul oleks pidanud riigile tasuma metsa algne müüja. ?Paraku on aga ka paljud metsamüüjad kahtlased väikefirmad, kes ära kaovad ning käibemaks jääb ka nende poolt tasumata. Olen mitmel pool ringi käinud ning kuulnud, et külarahvas nimetab sellist tegevust ?käibeka? tegemiseks,? rääkis Eesti Metsatööstuse Liidu tegevdirektor Olav Anton.

1999. aastal muudeti käibemaksuseadust, et sahkerdamist metsaga piirata. Kui tavaliselt tasub riigile käibemaksu kauba või teenuse müüja, siis metsamaterjali puhul muudeti kord vastupidiseks ? riigile maksab maksu metsa ostja.

Eesti Metsatööstuse Liidu tegevdirektori, endise riigikogulase Olav Antoni sõnul oli selline muutus kasulik, sest metsa kokkuostjaid on vähem kui müüjaid ja neid on lihtsam kontrollida. Antoni hinnangul on pärast seda muudatust vähenenud ka otseste metsavarguste hulk. Paraku leidsid metsavahendajad seaduses uue augu petmiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing