Võlts-kalajahu ohustab Eesti lehma

15. veebruar 2001, 08:58

Et lahti saada tohutust kogusest liha-kondijahust, mis praegu seisab Euroopa ladudes ja ootab hävitamist või muud otsust, on võimalik, et see tuuakse Eestisse kalajahu nime all ? sinna on lisatud vastav lõhnakomponent, kirjutab Maaleht.

Põllumajandusministeeriumi veterinaar- ja toiduosakonna juhataja Hendrik Kuuse sõnul on võltsitud kalajahu väga raske kindlaks teha ? see nõuab eriti kalleid laboratooriumianalüüse.

Jõusöödafirmad on toonud Eestisse liha-kondijahu täiesti seaduslikult, aga samas on toodud Taanist ka keemilist ainet, mis annab loomasöödale kalajahu lõhna.

Taanis kasutatakse kalalõhna lemmiklooma toidu lisana ? et kassid ikka sööksid. Kuusk ei usu, et kalalõhna importijad Eesti kõutside pärast südant valutavad. Tema sõnul lisatakse ka Eestis toodetud liha-kondijahule kalalõhna ja müüakse loomasööda pähe talunikele maha.

Taimetoodangu Inspektsiooni söötade osakonna juhataja Toivo Nõvandi sõnul on need ettevõtted teada, kes liha-kondijahu veiste ja noorloomade söödas kasutavad. ?Uurisime import-jõusööta, mis tuli sisse Venemaalt, seal oli sees nii liha-kondijahu kui ka kalajahu,? kinnitas Nõvandi.

?Teoreetiliselt on kõik võimalik,? kommenteeris loomasööda hulgimüügifirma OÜ Anu Ait esindaja Andres Hellenurme, kes põllumajandusdoktorina loomadele vajalikke söödaratsioone koostab.

?Selle vastu pole me kaitstud, millist loomajahu meile pakutakse,? ütles Raplamaa piimatootja Rein Kaidla. ?Keegi ei garanteeri, et seda üle piiri ei tooda. Võibolla tuuakse Soomest. Seal on võlts-kalajahu juba avastatud.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing