PM: elamislubade saamine sõltub ametniku suvast

08. märts 2001, 08:58

Pettustes ja rahapesus enam kui kolmeks aastaks USAs süüdi mõistetud ning kohtu eest pagenud Antonio Angotti sai poolteist aastat tagasi oma Itaalia passi Eesti elamisloa, kirjeldab Postimees tänases juhtkirjas ametnike kaksikmoraali.

Kaks aastakümmet Eestis elanud armeenlane Grigori Martirossov koos rahvuskaaslasest naise Anna Galhatshjaniga ootavad oma uut elamisluba juba aasta ja kaks kuud, kuigi on Eestis seaduskuulekalt elanud ligi kaks aastakümmet ja pärast taasiseseisvumist juba mitu korda elamisloa saanud.

Itaalia kodaniku Angotti tausta Eesti riigivõimud ei kontrollinud, kodakondsuseta Galhatshjani-Martirossovi elu on nagu konstruktor pulkadeks lahutatud. Ja isegi siis, kui halduskohtunik Hurma Kiviloo tegi mullu 6. novembril siseministrile ettekirjutuse armeenlastele elamisload anda, vaatab riik kohtuotsusest kolmandat kuud lihtsalt mööda.

Kriminaalkurjategija Angotti sai elamisloa kaheks aastaks, kohtus Eesti riigi seljatanud Galhatshjan ja Martirossov võivad praegu loota üksnes kuuekuist elamisluba, sest just sellise ettepaneku teeb siseministrile president Meri julgeolekunõunik Eerik-Niiles Krossi juhitud asjatundjate komisjon.

Muuseas, riigipea ise on enda juurde moodustanud rahvusvähemuste ümarlaua, mille üks eesmärk on suurendada lojaalsete elanike hulka Eestis. Pooleaastane elamisluba sarnaneb aga pigem kättemaksuga julguse eest riigi vastu kohtust kaitset küsida.

Need kaks drastiliselt erinevat näidet viivad mõtte tahtmatult riigi kaksikmoraalile, kelle ametnike suva järgi säärased olukorrad võimalikuks saavad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing