Kallas: uus eelarve tuleb väga poliitiline

20. märts 2001, 08:18

Tuleva aasta eelarvetaplused on hoogu kogumas - poksiringi ühes servas on iga hinna eest eelarve tasakaalu hoidev Reformierakond ning teises raha suuremat ümberjagamist ihaldavad Mõõdukad, vahetalitaja on Isamaaliit, kirjutab Postimees.

Reformierakondlasest rahandusminister Siim Kallas avas eelarvevaidlused tänavu tavapärasest varem, et lõpetada need õigel ajal ning eraldada võimalused unistustest.
2002. aasta eelarve laekumiste maht on 32,15 miljardit krooni võrreldes tänavuse aasta 29,8 miljardiga, koos välisabirahaga kerkib eelarve aga rohkem kui 33 miljardi kroonini.

Kuni 1,6 miljardit sööb eelarvekasvust ära pensionide ja ravikulude suurenemine. Valitsuse eelarve-eesmärkide esirinnas on kaitsekulutuste kergitamine 2 protsendini SKTst, mis läheks Kallase sõnul maksma 750 miljonit krooni ja vähendaks veel seda vaba raha, mida valitsus võiks jagada ministeeriumidele meelepäraste projektide elluviimiseks.

?2002. aasta eelarve tuleb väga poliitiline. Koalitsioonipartnerid jälgivad, mis saab eelarves olema, ja kui kasv kulub pensionidele ja kaitsekulutustele, siis see ei rahulda kedagi,? rääkis Kallas Tartu Ülikoolis peetud loengus.

Riigisektoris peitub Kallase sõnul siiski piisavalt kokkuhoiuvõimalusi. ?Nii näiteks on olemas palju salapäraseid komisjone. Ka sotsiaalvallas on igasuguseid toetusi ja abirahasid, mida on kolossaalne hulk. Oleme muutunud abirahade riigiks,? rääkis Kallas tudengitele.

Rahanduskomisjoni liikme, Reformierakonna fraktsiooni esimehe Jürgen Ligi sõnul avaneb iga aasta algul küllaltki kohutav soovide vaatepilt.

?Ministeeriumid küsisid mullu kaheksa miljardit krooni liiga palju,? rääkis ta. ?Aga kui mõni nendest soovidest on suur parteiline lubadus, muutub probleem väga suureks.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing