Äripäev toetab Aadu Luukase idealistlikku ettevõtmist

26. märts 2001, 15:30

Suurettevõtjate organisatsioon eesotsas Aadu Luukasega on viimastel nädalatel käivitanud tugeva lobby, et veenda suuremaid erakondi allkirjastama rahvusliku kokkuleppe, mille eesmärgiks on tagada majanduse kiire ja stabiilne areng.

Äripäev peab suurettevõtjate algatust huvitavaks ettevõtmiseks, mis realiseerumise korral võiks avada Eesti majanduse arengule hoopis uue perspektiivi. Ühiselt aktsepteeritud selged majanduspoliitilised postulaadid võiksid märgatavalt kiirendada majanduse kasvu ja inimeste heaolu, kirjutab Äripäev oma homme ilmuvas juhtkirjas.

Järgneb väljavõte juhtkirjast:

Kokkuleppe esialgse kava kohaselt kavatsetakse saavutada konsensus niisugustes küsimustes, nagu maksusüsteemi põhimõtted, hariduse edendamine, infotehnoloogia areng, Euroliitu astumise tingimused, välisinvesteeringute sissetoomine, soodsa keskonna loomine turismile, pikaajaline transiidipoliitika, haldusreform jpm. Loetelus toodud faktorid on siiani olnud seotud ühe või teise valitsuse poolt algatatud kampaaniatega ning pärast valitsuse vahetust on enamasti alustatud nullist.

Luukase idee kohaselt sõlmitakse nendes küsimustes juhtivate erakondade, ettevõtjate, ametiühingute ja teiste mõjukate huvirühmadega vahel pikaajaline kokkulepe, mis tähendaks, et strateegilised plaanid ei oleks poliitilistest tõmbetuultest mõjutatud. Tulemuseks oleks olukord, kus Laari valitsuse poolelijäänud tegemisi jätkaks sujuvalt Savisaare või kellegi kolmanda valitsus.

Skeptikud väidavad vastu, et Eesti poliitikutega ei ole sellelaadse konsensuse saavutamine võimalik ja kui ka mingi dokument vastu võetakse, siis oleks saab see olla vaid mõttetult üldsõnaline.

Toimetusele tundub aga, et nii koalitsioon kui ka opositsioon on aastaid kestnud vastasseisust väsinud ja rahvuslik kokkuleppe on tänasel päeval kindlasti rohkem reaalne, kui see viimaste aastate jooksul on olnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing