Tuleb maksuvabaduse päev

04. mai 2001, 11:20

6. mail saavad Eesti maksumaksjad tähistada maksuvabaduse päeva, teatas Maksumaksjate liidu peasekretär. Tegemist on päevaga, kus maksumaksja lõpetab töötamise riigi kasuks ja kogu edasine teenistus kuni aasta lõpuni läheb enda taskusse. Arvutuste aluseks on iga-aastane rahandusministeeriumi poolt tehtav üldise maksukoormuse prognoos. 2001. aasta üldise maksukoormuse prognoosiks on 34,3 protsenti ning just 6. maiks on möödunud 34,3 protsenti jooksvast aastast.

Eesti Maksumaksjate Liidu juhatuse esimees Ants Veetõusme annab esmaspäeval
rahandusministeeriumis minister Siim Kallasele üle maksuvabaduse päeva märgi, mis sümboliseerib seda osa maksumaksja rahast, mis usaldatakse maksude läbi riigi kätte ning mille säästlikku kasutamist kõik maksumaksjad ootavad.

Eelmisel aastal oli maksuvabaduse päev Eestis 11 mail ja üleeelmisel aastal 14. mail. Seega on tänavune tähtpäev nihkunud järjest varasemaks, mis tähendab, et näiteks käesoleval aastal jääb maksumaksja taskusse viie päeva teenistuse võrra suurem summa kui eelmisel aastal. Lähtudes valitsuse poolt kinnitatud pikaajalisest eelarvestrateegiast peaks maksuvabaduse päev iga järgmise aastaga kuni aastani 2004 veelgi varasemaks nihkuma.

Maksuvabaduse päeva tähistatakse mitmel pool maailmas kui head võrdkuju üldise maksukoormuse toime näitamiseks maksumaksja rahakotile. Kõnealuse tähtpäeva nihkumine hilisemale kuupäevale tähendab riigile mineva sissetuleku osa kasvu, varasem kuupäev vastavalt vähendab maksumaksja maksukoormust.Võrreldes Skandinaavia riikidega on Eestis maksuvabaduse päev märgatavalt varasemal kuupäeval. Samas on meist veel varasemad sellised kõrgelt arenenud riigid nagu USA ja Jaapan.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing