EPL: Eestil tuleks jääda praeguse maksusüsteemi juurde

27. juuli 2001, 09:03

Maksumaksja käitumise lihtne mudel ütleb, et maksumaksja otsustab, kui palju riigile maksu maksta, selle järgi, milline on võimalus mittemaksmise eest kinni püütud saada, kirjutab Eesti Päevaleht tänases juhtkirjas.

Kui otsustada miljonäride arvu järgi, siis on suurte tulude saajad hakanud kõrgemini hindama Eesti maksuameti võimekust neid vahele võtta. Nii mõnelgi juhul on asi arvatavasti ka selles, et ärimehe riskivalmidus on vähenenud ? ta ei viitsi enam tulude suurendamise nimel riskida, on rahul selle ?piskuga?, mis tal juba on ja üritab oma äri legaliseerida.

Lääneriikide kogemused näitavad, et seal maksavad maksumaksjad makse palju ausamalt kui eespool kirjeldatud mudeli põhjal eeldada võiks, st ausamalt kui riigi sunniaparaat nõuda suudab. Tänu sellele, et nad tunnevad ennast riigiga lepingulises suhtes olevat ? on tunnetanud, et riik kasutab maksudeks kogutavat raha ka nende hüvanguks.

Eestiski on sellise suhtumise levimist näha, kuid kindlasti pole see nii tugevalt juurdunud, et suurte tulude saajad suurte tulude praegusest kõrgema määraga maksustamisse ükskõikselt suhtuksid. Kui riik tahab, et miljonäride põranda alt väljatulek jätkuks, tuleb tal veel paljudeks aastateks jääda praeguse proportsionaalse maksusüsteemi juurde.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing