Harju tänava uusehitised löövad uppi teiste investorite äriplaanid

Heli Lehtsaar 05. september 2001, 14:40

Esmaspäeval toimunud konverentsil ?Alternatiivid ajaloolisele rekonstruktsioonile UNESCO maailmapärandi linnades? ütles Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti esindaja Jaan Sotter, et Tallinna vanalinnas tekib konflikt uue tulija ja varasemate investorite vahel.

?Investorid, kes on vanalinnas maid kokku ostnud, sarnanevad inimesega, kes on omale muretsenud suure hulga loteriipileteid,? märkis Sotter. Harju tänava lähiümbruses tegutsevad äriomanikud, kes on kulutanud vahendeid hoonete restaureerimisele, pole Sotteri sõnul äriplaanides arvestanud, et tänava 37. kvartal täis ehitatakse ning et nende äri tasuvusaeg pikeneb.

?Kui lasta uuel tulijal oma kavatsused ellu viia, siis pole see ülejäänute suhtes õiglane,? väitis Sotter ning tegi ettepaneku rajada Harju tänavale seni Tallinnas puuduv 21. sajandi park.

Irina Raua koostatud Harju tänava detailplaneering leidis avalikustamisel rahulikku vastuvõttu, kuna seda iseloomustas konservatiivsus. Kunstiteadlane Mart Kalm leidis, et uusehitiste fassaadikujunduse osas pole mõtet vaielda ning ennustas kaasaegsetest materjalidest vanalinna fassaadidele sama pikka eluiga, kui on hoonete tasuvusaeg.

Vastukaaluks arhitektuurimälestiste ekspertnõukogu poolt väljatöötatud dokumendile ?Tallinna vanalinna muinsuskaitseala uushoonestamise põhimõtted? nõudis Arhitektide Liidu nimel sõna võtnud Margit Mutso arhitektidele täielikku loomevabadust.

?Arhitekt ei tee Harju tänaval loomingut, vaid täidab investori ülesannet, kelle taltsutamiseks on piiranguid vaja,? kommenteeris sõnavõttu Mart Kalm.

Uudise vahendas Anne Oja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing