Tartumaal möllab jäneseid surmav viirus

07. september 2001, 08:48

Kümned Tartumaa jänesekasvatajad on hädas küülikute surmahaiguse müksomatoosiga, mida levitavad peamiselt verd imevad putukad ning mis ajab loomad üle keha villi, kirjutab Tartu Postimees.

Puhja valla loomaarsti Alla Ikkoneni kinnitusel on Puhja vallas hinge vaakumas veel vähemalt nelja Ulila taluniku kodujänesed.

Et 22 aastat Puhjas loomi vaktsineerinud ja ravinud Ikkonen nägi müksomatoosis jäneseid tänavu esimest korda, järeldab ta, et selle aasta viirusepuhang on erakordne.

Seni müksomatoosi vaktsiini myxoreni importinud ASi Interfarm müügiesindaja Arvo Soomets ütles, et vaktsiini juurdetoomine sõltub ravimiameti heast tahtest. Soometsa selgitusel käis myxoreni sissetoomine varem lihtsustatud korras. Nüüd nõuab ravimiamet myxoreni registreerimist, kuid see maksab ligi 10 000 krooni.

?Nii väikeste koguste puhul, nagu Eestis kulub, pole sellise raha eest registreerimine majanduslikult põhjendatud,? rääkis Soomets. ?Praegune puhang võib jätta mulje, et vaktsiini ostjaid on palju, aga poole aasta või aasta pärast on asi unustatud.?

19. sajandi lõpul esmakordselt Uruguais kirjeldatud viirus põhjustab neljal juhul viiest jänese surma, kinnitab oma raamatus EPMÜ epizootoloog Jaagup Alaots.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing