Kaubaaluste piraadid tegutsevad karistamatult

23. november 2001, 10:18

Litsentsi omavad Eesti kaubaaluste tootjad on nördinud tõsiasjast, et juba aastaid ilma loata tegutsevaid ning võltstoodangut valmistavaid ettevõtteid pole kontrollitud ega karistatud.

'Piraadid, ka kasutatud EUR-alustega tegelevad, on seni väljas nii maksuameti kui majanduspolitsei huviorbiidist,' ütles OÜ Sirwood Toode uhataja Piret Rosumovski. 'Piraatidel on karistamatuse tunne, sest rakendusseadused puuduvad või ei toimi.'

Samas on piraataluse tegemine lihtne. 'Tehakse alus, lüüakse kellegi teise litsentsi number peale,' rääkis firma Ilts Mäks juht Ilmo Paas.

AS Metsamees müügisekretäri Krista Simso sõnul on alusevõltsijad isegi nii kaugele, et pakuvad võltsitud aluseid välismaalegi. 'Meie litsentsinumbriga aluseid, mille jalad olid freesimise asemel kirvega tahutud, taheti isegi müüa meie Soome partnerile,' sõnas ta.

Aluseid võidakse võltsida ka nii, et litsentsi mittevajav ühekordne alus eksporditakse ja alles sihtmaal lüüakse sellele number. Samas on ühekordse ja korduvkasutusega aluse hinnavahe mitmekordne.

Kui palju piraattootjaid estis tegutseb, ei osanud ükski seaduslik alusetootja hinnata, tuues põhjuseks fakti, et aluse valmistamise suhtelise lihtsuse tõttu võib seda valmistada kus iganes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing