Raskustes maailmamajandus toob Eesti Pangale hiigelkasumi

12. detsember 2001, 09:36

Eesti keskpank võib tänavu tänu majanduse globaalsele jahtumisele, USA terrorirünnakule ja intresside märkimisväärsele langusele teenida ligi 350 miljonit krooni kasumit, kirjutab Postimees.

Kõik eespool nimetatud põhjused mõjuvad äärmiselt hästi võlakirjade hindadele. Aga Eesti Pank investeerib peaaegu kogu krooni kattevara just nimelt võlakirjadesse. Küllalt karmide investeerimispiirangute tõttu ei saa keskpank finantsturgudelt kunagi võimalikke suurimaid tulusid, küll ei satu ta ka seetõttu langusperioodidel võimalikesse suurimatesse kahjumitesse.

Võlakirjade juures on valuutariskid kogu aeg kaetud ning valuutade kõikumine investeeringuid ei mõjuta. Alates 1994. aastast on intressid pidevalt langenud ja võlakirjade hinnad tõusnud, mis on võimaldanud teenida keskpangal stabiilselt suurenevat kasumit.

Tagasilöök tuli alles 1999. aastal, kui intressid jõudsid tõusufaasi ning võlakirjade hinnad alanesid.

Tänavu tuli aga intresside osas järsk langus. Juba aasta alguses langetas USA Föderaalreserv esimesel kolmel kuul viiendiku võrra keskseid intressimäärasid ja võlakirjade hinnad finantsturgudel kerkisid tuntavalt. Keskpangale tähendas see analüütikute hinnangul ligi saja miljoni kroonini küündivaid kuutulusid. Kehvem aeg oli rahaturgudel aga suvel, kus mõnel kuul jäid võlakirjadega kauplejad ka miinusesse.

Rekordilised kuud olid aga kahtlemata september ja oktoober. Põhjuseks muidugi USA terroriakt ja Afganistani sõja algus. Ka nafta järsk odavnemine aitas kasvatada võlakirjade väärtust.

Analüütikute hinnangul teenis Eesti Pank ainuüksi nende kahe kuuga ligi kolmsada miljonit krooni tulu. Kokku oli keskpanga kasum ilmselt juba oktoobriks ületanud 400 miljoni krooni piiri. Mullu prognoosis keskpank tänavuseks kasumiks vaid 159 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing