Põhjarannik: Bussifirmade eluohtlik konkurents

03. veebruar 2004, 08:57

Kolme kuu jooksul on Eestis liinibussidega toimunud kümme raskemat liiklusõnnetust, milles on hukkunud viis ja saanud vigastada 15 inimest.

Ida-Virumaal oli selle nädala neljapäeval koguni kaks bussiõnnetust. Ühes neist kaotas elu 20aastane naine, kirjutas Põhjarannik.

Kuigi kõigis nendes õnnetustes ei ole süüdlased olnud bussijuhid, räägib selline enneolematu avariide hulk millestki enamast kui lihtsalt ebasoodsate juhuste kokkulangemisest. Hoolimata sellest, et igal õnnetusel on omad asjaolud, kumab neist kõigist siiski läbi üks suur kaudne põhjus ? erakordselt teravaks muutunud konkurents bussifirmade vahel.

Et olla edukad dotatsioone jagavatel riigihankekonkurssidel, peavad bussifirmad tegema võimalikult odavaid pakkumisi. Kui võit käes, tuleb firmaomanikel hakata nuputama, kuidas rahaliselt välja tulla ja kasumitki teenida. Ja siis ei jäägi tihtilugu muud üle, kui hakata kokku hoidma busside tehnilise seisundi või bussijuhtide palkade arvelt. Et rohkem teenida, soostuvad juhid tegema pikemaid tööpäevi. Sealt omakorda on lühike tee väsimuse, kurnatuse ja tähelepanu vähenemiseni. Mitte keegi ei jõua selle üle pidada regulaarset kontrolli, leiab Põhjarannik.

Konkurents bussifirmade vahel sunnib võimalikult kiiresti toimetama sõitjaid punktist A punkti B. Kuigi liiklusolud on talvel tunduvalt kehvemad kui suvel, on sõidugraafikud ühesugused. Nendest kinni pidamiseks tuleb juhtidel paratamatult pidevalt riskida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing