Maksuamet: Maksuvõlglaste tabel ei täiene

02. aprill 2004, 08:08

Maksu- ja tolliamet esitas vastukaja tänases Äripäevas ilmunud artiklile 'Maksuvõlglaste tabel täieneb'.

Avaldame maksu- ja tolliameti pressiesindaja Aivar Pau saadetud vastukaja täies ulatuses:

'Maksu- ja Tolliamet teatab vastukajaks Äripäeva tänasele artiklile, et mitmel pool avaldatav ametlik maksuvõlglaste tabel ei täiene märkega jõustunud vaideotsuse kohta ning selle mittetäienemisel pole mingisugust seost Andmekaitse Inspektsiooni otsusega.

Vaideotsuste avaldamise temaatika tuli päevakorda seoses ajalehe Äripäev sooviga saada enda käsutusse kõik 2003. aastal ettevõtteile ja isikutele tehtud vaideotsused ja maksuotsused. Maksu- ja tolliamet keeldus ilma maksukohustuslaste nõusolekuta otsuseid väljastamast, kuna need sisaldavad informatsiooni, mida Maksukorralduse seadus loeb maksusaladuseks ja teabenõude täitmine kahjustaks oluliselt maksukohustuslaste õigust maksusaladuse kaitsele.

Äripäev pöördus seejärel Andmekaitse Inspektsiooni poole, mis leidis oma otsuses, et peame Äripäevale väljastama ÄP-le info nende jõustunud vaideotsuste esitamise fakti kohta, mille saanud on isikud maksuvõlglased.
Maksu- ja Tolliamet leidis, et selliste andmete Äripäevale väljastamine on igati kooskõlas tema seisukohaga maksusaladuse kaitsest ning on valmis maksuvõlglaste nimekirjast tegema selekteeringu, võttes kriteeriumiks vaideotsuse olemasolu. See aga ei tähenda vaideotsuste kohta märgete tegemist maksuvõlglaste nimekirja, nagu väidab tänane Äripäev. Maksukorralduse seadus kohustab avaldatud maksuvõla juurde tegema märke, kui see on vaidlustatud kohtus - selle kohustuse maksuhaldur täidab.

Eksitav on ka Äripäeva kirjutises toodud väide nagu oleks Maksu-ja Tolliameti selgituse kohaselt maksuvõlg avalik kohe peale võla tekkimist ning et maksudest kõrvalehiilimisest või valesti arvutamisest tekkinud maksuvõlg ei ole aga maksuvõlg, kui tabatud maksumaksja raha maksuotsuses näidatud kuupäevaks ära maksab.
Maksu- ja Tolliamet tegelik seisukoht on, et üldjuhul on maksuvõlg avalik kohe peale võla tekkimist. Näiteks käibemaksu tasumise tähtpäev on iga kuu 20. kuupäev ja kui isik esitab käibedeklaratsiooni, kuid ei tasu deklareeritud maksusummat 20. kuupäevaks, tekib tal maksuvõlg ning see on ka kohe avalik. Erandiks on maksuvõlg, mille kohta on maksuhaldur teinud maksuotsuse - sel juhul on võlg avalik mitte selle tekkimise hetkest vaid sellest päevast alates kui möödub maksuotsuse täitmise tähtpäev (üldjuhul 30 päeva pärast). Näiteks kui isik saab maksuotsuse 1. märtsil, siis kuulub võlg avalikustamisele 1. aprillil. Kui aga isik on näiteks 26. märtsil maksuotsuse täitnud ja võla tasunud, siis ei ole enam 1. aprilliks võlga, mida avalikustada.

Ülaltoodud seisukohad esitati eile ka Äripäeva ajakirjanikule Anne Ojale,' öeldakse maksu- ja tolliameti vastukajas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing