Täna jõustunud seadus vabastab infot andvad korruptandid vastutusest

01. juuli 2004, 15:35

Täna jõustunud kriminaalmenetluse seadustik vabastab korruptandid vastutusest, kui nad nõustuvad kuriteokaaslaste paljastamiseks infot andma.

Justiitsminister Ken-Marti Vaher ütles, et võimalust vastutusest vabaneda pakutakse organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni madalamatel astmetel tegutsenud kurjategijatele. Seaduse garantiid oli tema sõnul vaja, et paljastada suurkuritegude eestvedajaid. 'Kui võtta näiteks narkokaubandus, siis ninamehi me kätte saanud ei ole,' ütles Vaher.

'Loodame, et riigiga koostööle tulijaid on nüüd rohkem,' prognoosis Vaher, kuid lisas, et prokuratuur ei oota kurjategijate võidupakkumisi pealekaebamiseks. Vaheri sõnul teeb koostööpakkumisi jätkuvalt prokuratuur ja ainult siis, kui uurimine jookseks siseinfota umbe.

Riigi peaprokurör Jüri Pihl ütles, et paljud seni uurimisorganite kogutud tõendid kuritegude paljastamiseks osutuvad kõlbmatuteks kas enne kohtuprotsessi või selle ajal. Siseinfo kasutamine aitab tõendite kvaliteeti parandada ning nende kogumist kiirendada.

Pihl lisas, et seadus ei vabasta näiteks kaht kohukesevarast, kes koos varastasid, kuid vahele jäädes võidu üksteise peale kaebama hakkavad.

Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika asekantsler Margus Kurm selgitas, et kriminaalvastutusest võidakse vabastada kuriteos osalenud alaealised, kui nad nõustuvad võtma endale teatud kohustusi.

Jõustunud kriminaalmenetluse seadustik laseb senisest rohkem kohtuasju otsustada lihtmenetluse korras ja tõstab ideaalis lihtmenetluse osakaalu 80% tasemele. Tänu juurutatavale süüdistaja ja kaitsja ristküsitluse printsiibile kohtuvaidlustes väheneb kohtuniku osatähtsus kriminaalprotsessis. Kohtud ummistuvad vähem ja riik hoiab kokku maksumaksja raha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing