Tallinn ootab riigilt omandireformiga seotud kohtukulude hüvitamist

03. august 2004, 09:39

Rahandusministrile saadetud ettepanekus ootab Tallinna linn omandireformiga seotud kohtukulude hüvitamist 7-10 miljonit krooni ulatuses.

Raepressi teatel soovib linnavalitsus teada, milline on rahandusministeeriumi põhimõtteline seisukoht antud küsimuses, et seejärel koostada erastamisest laekuva raha kasutamise seadusele ja omandireformi reservfondist raha eraldamise ja kasutamise korra nõuetele vastav taotlus omandireformi käigus seni hüvitamata kulude katteks riigi reservfondist raha eraldamiseks.

Kirjas märgitakse, et omandireformialaseid õigusakte on läbivalt iseloomustanud ebapiisav regulatiivsus, mitmeti mõistetavus ja vastuolulisus. Omandireformi aluste seadust (ORAST) on muudetud 26 ja maareformi seadust 33 korral, hinnatud on ümber mitte vaid üksikuid sätteid, vaid põhimõtteid tervikuna. Samas on Riigikohus korduvalt pidanud tunnistama reformiõigusakte Põhiseadusega vastusolevaks.

Sellest tulenevalt on selge, et omandireformi läbiviimist korraldavad haldusorganid (valla-ja linnavalitsused, riigiorganid) ei olnud siis, ega ole ka tänasel päeval lõpuni kaitstud reformitoimingute läbiviimisel langetatavate ebaõigete otsuste eest, mis võivad rikkuda isikute subjektiivseid õigusi, leiab linnavalitsus.

See omakorda loob eriliselt soodsa pinnase kohtuvaidlusteks, mille tekkimine on omandireformiprotsessi põhimõtteliselt sisse programmeeritud. Seepärast on igati põhjendatud vaadelda kohtukulusid osana omandireformiga seotud kuludest.
Põhiseaduse paragrahv 154 lg3 öeldakse, et seadusega kohalikule omavalitsusele pandud riiklike kohustusega seotud kulud kaetakse riigieelarvest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    10. November 2009, 00:00
    Otsi:

    Ava täpsem otsing