Kallas: euro on kindlustanud koha rahvusvahelises finantssüsteemis

12. oktoober 2004, 11:51

Eurost on saanud üks tähtsamaid valuutasid rahvusvahelises finantssüsteemis ning euro on osutunud heaks katalüsaatoriks ELi finantssüsteemi tugevdamisel.

Nii ütles Siim Kallas täna Amsterdamis toimuval konverentsil Euro esimesed 5 aastat.

Ilmselge kasu eurost on täna rohkem integreeritud ja efektiivsem ELi finantssüsteem. Euro käibelevõtuga on kadunud valuutakursi riskid riigipiire ületavatelt finantstehingutelt, mis veel kuni 1999. aastani tähendasid arvestatavat lisakulu ja pärssisid finantssüsteemi integratsiooni. Seda on oluline ELi majanduse kasvupotentsiaali suurendamiseks, ütles Kallas oma ettekandes.

Ent areng on siiski veel ebaühtlane ? kui rahaturgudel toimus integratsioon kiiresti, siis sama ei saa öelda väärtpaberiturgude kohta.

Eurost on võitnud Euroopa kaubanduspartnerid, kel ei tule enam tegemist teha eri riikide erinevate valuutadega. Eurotsooni 300 miljonit tarbijad kasutavad täna kaupade ja teenuste ostmiseks üht valuutat ning paljud riigid kasutavad eurot ka kauplemisel kolmandate riikidega.

Euro on kiiresti omandanud ka olulise investeerimisvaluuta rolli ? suuremad ja likviidsemad turud on välisinvestorite jaoks ilmselgelt atraktiivsed. Viiendik maailma keskpankade reservidest on tänaseks eurodes.

Kas ja kuivõrd on aga euro vähendanud valuutakursi kõikumisi, sellele ei anna esimesed viis aastat selget vastust, ütles Kallas. Eurotsooni enda sees ei ole sel küsimusel tähtsust. Küll on aga euro atraktiivne ankurvaluuta ? enam kui 50 riiki on oma tänaseks vahetuskursi sidunud euroga, et osa saada euro usaldusväärsusest.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing