Naftagigantidel on hiigelpalju vaba raha

29. oktoober 2004, 15:27

Lääneriikide seitsmel suurimal naftakompaniil on kokku 73,1 miljardit dollarit (880 miljardit krooni) vaba raha kirjutab The Wall Street Journal.

Ja seda pärast 78,1 miljardi dollari kulutamist uute nafta- ja gaasileiukohtadesse investeerimist, lisab mõjukas majandusleht. Selle rahaga saaks tänaste aktsiahindade juures ära osta eBay ning 6 miljardit dollarit jääks ülegi. Maailma suurim naftakompanii ExxonMobil üksi, kelle vaba raha jääk peaks sel aastal ulatuma 22,5 miljardi dollarini (277 miljardi kroonini), saaks alla neelata Apple?i.

Nn seitse õde, nagu suuri naftagigante nimetatakse (nende hulka kuulub veel BP, Royal Dutch/Shell, ChevronTexaco, ConocoPhillips, Occidental Petroleum, Total) ei tõtta üksteist ära ostma nagu juhtus üheksakümnendatel, vaid eelistavad investoreid rõõmustada aktsiate tagasiostmise ja dividendide tagasimaksmisega.

Üheks erandiks on ConocoPhillips, kes on kasutanud vaba raha agressiivselt Venemaale investeerimiseks. Hiljuti teatas kompanii, et kulutab 2,4 miljardit dollarit (29,52 miljardit krooni) Vene naftagigandi Lukoiliga ühisfirma moodustamiseks. Lisaks kulutab kontsern järgnevate aastate jooksul veel 3 miljardit dollarit osaluse suurendamiseks Lukoilis.

Investorid on aga naftafirmade konservatiivsusega rahul. ?Ma ei tahaks, et need ettevõtted hakkavad kulutama projektidele, mille kasumlikkus on praegu marginaalne, aga mis muutuvad kahjulikuks, kui nafta hind langeb,? lausus ajalehele New Yorgi fondijuht Carlton Neel, kelle hallatavades portfellides on nii Total SA kui ka ConocoPhilipsi aktsiaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing