Börsikommentaar: USAs valmistavad pettumust toorainekompaniide tulemused

11. jaanuar 2006, 10:06

Nii uskumatu, kui see ei näi, raporteerivad suured kaevandajad-metallisulatajad langenud kasumitest. Metallihinnad on aga sel ajal tõusnud.

Alles see oli, kui maailma suurim alumiiniumitootja Alcoa teatas vähenenud kasumist. Alcoa kvartalikasum vähenes 16 protsenti, 224 mln dollarile. Osasid kulusid arvestamata teenis ettevõte 35 USA senti kasumit aktsia kohta, analüütikud ootasid 37 senti.

Eile andis maailma suuruselt teine vasekaevandaja Phelps Dodge kasumihoiatuse. Ettevõte teatas, et nende kvartalikasumiks tuli esialgsetel andemetel 1,00-1,30 dollarit aktsia kohta. Alles oktoobris prognoosis ettevõte kasumiks 4,15-4,40 dollarit aktsia kohta.

Ettevõttel tekkis ootamatuid kulusid, kuna T?iili kaevanduse toodang jäi oodatust väiksemaks ning ettevõte tegi vales suunas panuse metallihindade liikumisele.

Ilmselt arvas tootja, et vase hind on niigi väga kõrge ja kasulikum on pikaks ajaks vaske ette müüa fikseeritud hinnaga. Vase hind aga kerkis edasi ning kui nad jätsid kütuse- ja energiahinnad samas turu hooleks, kasvasid selles valdkonnas kulud. Siit loo moraal ? see, et mõne tooraine hind on kõvasti tõusnud, ei anna veel põhjust arvata, et tootjatel-kaevandajatel hästi läheb.

Phelps Dodge juht Steven Whisler on nüüd surve alla ? ettevõte on lubanud kulutada 1,5 miljardit dollarit aktsiaid tagasiostmiseks ja eridividendide maksmiseks.

Phelps Dodge aktsia hind langes eile 5,2 protsenti, 146,58 dollarile. Kolmeaastase vasehinna ralli käigus on aktsia hind neljakordistunud. Alcoa aktsia hind langes eile 3,2 protsenti, 29,60 dollarile.

Arvan, et kaevanduskompaniisid ei saa siiski ühe vitsaga lüüa ja eeldada, et kõigil läheb nüüd halvasti. Mul on portfellis Londonis registreeritud Kasahhi vasekaevandaja Kazakhmysi aktsia, kes ekspordib valdava osa toodangust raudteed mööda Hiina.

Oht kaevanduskompaniide aktsiate languseks on täiesti olemas, seda isegi vaatama sellele, kui toormehinnad edasi tõusevad. Põhjus on kõrgetes ootustes, mis võivad nüüd pessimistlikemateks muutuda, vähemalt lühiajaliselt. Neljandas kvartalis olid just kaevandussektor suurim tõusja S P 500 allindeksitest.

Dow Jonesi tööstuskeskmine langes, kuid jäi pidama 11 000 punkti peale. Dow langes 0,1 protsenti, 11 011,58 punktile. Nasdaq tõusis 0,1 protsenti, 2320,32 punktile. S P 500 indeks langes vaevumärgatavalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing