Euroopa Komisjoni volinik Almunia nimetas Eestit heaks eeskujuks

01. veebruar 2006, 16:01

Euroopa Komisjoni majandus- ja rahandusvolinik Joaquin Almunia kiitis täna Eestit.

Tasakaalus eelarve, ELi kõige madalama välisvõla ja madalate elanikkonna vananemisega seotud kulude tõttu võib Eestit seada heaks rahanduspoliitiliseks eeskujuks, teatas Euroopa Liidu majandus- ja rahandusvolinik Joaquin Almunia.

Eesti esitas uue ajakohastatud lähenemisprogrammi ajavahemiku 2005–2009 kohta 1. detsembril 2005. aastal. Üsna ettevaatlikul makromajanduslikul stsenaariumil ja suhteliselt optimistlikel 2006. aasta kohta tehtud inflatsiooniprognoosidel põhinevas programmis on kogu perioodi lõikes eesmärgiks seatud väike ülejääk või tasakaal. Samas on stardipositsioon programmis ettenähtust tõenäoliselt märkimisväärselt parem, sest näib, et 2005. aasta ülejääki on oluliselt alahinnatud.

Eesti on seadnud keskmise pikkusega perioodi eesmärgiks struktuurselt tasakaalus eelarve (s.t tsükliliselt kohandatud ja ühekordsete meetmeteta), mis pakti kohaselt nõutu isegi ületab.

Arvestades, et eelarve tulemus võib olla prognoositust märkimisväärselt parem, tunduvad programmi praegused eelarvealased põhimõtted olevat piisavad, et vastata programmi keskmise pikkusega perioodi eesmärgile kogu programmiperioodi jooksul. Võttes aga arvesse 2005. aasta prognoositust palju suurema ülejäägi tõenäosust, võib 2006. aasta eelarvega, mille puhul on seatud eesmärgiks üksnes väike ülejääk, kaasneda majanduse tõusuperioodi protsüklilisuse risk.

Eesti koguvõla suhe on ELis kõige madalam (2005. aastal 5% SKTsse) ja prognoositakse selle jätkuvat vähenemist. Elanikkonna vananemisest tulenevate prognoositud eelarvekuludega seotud ohud Eesti rahanduse jätkusuutlikkusele on väiksed.

Eelarveseisundit võib kokkuvõttes pidada usaldusväärseks ja rahandusstrateegiat heaks näiteks kooskõlas stabiilsuse ja kasvu paktiga rakendatavast rahanduspoliitikast. Kuid arvestades 2005. aasta programmis prognoositust tõenäoliselt paremat tulemust oleks Eestil asjakohane seada 2006. aasta ja sellele järgnevate aastate jaoks eesmärgiks suurem eelarve ülejääk, et jätkata väliskaubanduse puudujäägi vähendamise toetamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing