SLÕL: Eesti euromündi vermimine jäeti euroliidu otsust oodates seisma

03. veebruar 2006, 08:25

Enne Euroopa Liidu otsust võtta Eesti euroala liikmeks ei saa alustada ka Eesti euromüntide vermimist.

Eesti rahvuslike euromüntide vermimise vähempakkumise võitnud Soome firma Rahapaja OY (Mint of Finland) on ooterežiimil, sest enne euro Eestis käibele lubamise otsust ei tohi alustada ka müntide vermimist, kirjutab SL Õhtuleht.

«Meie lepingus Soome rahapajaga on püütud arvesse võtta kõikvõimalikke stsenaariume. Seetõttu ei tekita tähtaja võimalik nihkumine probleeme,» kinnitab Eesti Panga euroteavituse vanemspetsialist Katrin Jaakson, et võimalikud ohusignaalid Eesti eurole ülemineku tähtaja edasilükkumise asjus müntide hinda ei mõjuta. Viidates lepingu konfidentsiaalsusele, keeldub Eesti Pank nimetamast, kui palju müntide vermimine Eestile maksma läheb.

«Maksumus on konfidentsiaalne, kuna see omab viiteid müntide tootmisprotsessile ja transpordile,» selgitab Silver Vohu Eesti Panga avalike suhete büroost.

Ta täpsustab, et pank avaldab tagantjärele aastaaruandes kogukulu, mis katab paberraha, meenemüntide ja käibemüntide valmistamise. «Turvalisuse kaalutlustel ei avaldata andmeid, mis võimaldaks välja arvutada ühe ühiku hinna, kuna see võimaldab näiteks võltsijatel saada ülevaate müntide tootmisprotsessist.»

Soome rahapaja vermib lepingu kohaselt Eestile 194 miljonit euromünti. Mündid algavad ühesendisest ja lõpevad kaheeurosega. Erinevaid nominaale on kaheksa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing