PM: Neli parteid hakkavad otsima ühist presidendikandidaati

06. veebruar 2006, 08:03

Juba sel nädalal võivad neli parlamendiparteid panna kokku töörühma ühise presidendikandidaadi leidmiseks.

Praegu on kõlavaimaks võimalikuks kandidaadinimeks Tartu Ülikooli rektor Jaak Aaviksoo, kirjutab Postimees.

Nii Res Publica, Isamaaliit, sotsiaaldemokraadid kui ka Reformierakond on selle poolt, et presidendi võiks valida juba Riigikogus. Sama lootust on avaldanud Keskerakonna esimees Edgar Savisaar, aga esialgsete omavaheliste «lõunasöögi-konsultatsioonide» juures on Keskerakond ja Rahvaliit ühiskandidaadi otsimisest kõrvale jäetud.

Juba sel nädalal võivad eespool mainitud neli erakonda leida endi seast kokku kaheksa esindajat, kes hakkavad tõsisemaid arutelusid pidama. Praegu on kuluaarivestlustes võimaliku ühiskandidaadina enim räägitud Aaviksoost, kellega väidetavalt ei ole ükski erakond sellest veel tõsiselt rääkinud.

«Ta on üks võimalik ja väga tugev kandidaat,» tunnistas üks Res Publica fraktsiooni juhtpoliitik. «Seda teemat peavad parteid ajama «noa ja kahvliga», et kõik oleks rahul ja ei mindaks omavahel kohe tülli.»

Ühiskandidaadi leidmine ei ole parteide hinnangul kindlasti kerge, sest kokkuleppele jõudmise keerukust näitasid ilmekalt paremerakondade luhtunud ühinemiskatsed.

Neljal erakonnal on Riigikogus kokku 65 häält, presidendi valimiseks on vaja 68 riigikogulase toetus. Ühiskandidaati otsiv jõud loodab saada vajalikud kolm häält Keskerakonna või Rahvaliidu ridadest.

Ühiskandidaadiks otsivad parteid inimest, kes on parteitu, plekitu ning soovitatavalt kultuuri- või haridusinimene. Kui ei leita kandidaati, kes kõigile sobiks, on kõige tõenäolisem võimalus, et iga erakond valib oma kandidaadi ning tema kampaaniast tehakse Riigikogu valimiste avalöök.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing