Riigikogu Valgevene saadikurühma uueks esimeheks valiti Andres Herkel

13. märts 2006, 16:07

Riigikogu saadikurühm Ühendus Valgevene demokraatliku arengu kaitseks esimeheks valiti täna Andres Herkel ja aseesimeheks Kristiina Ojuland, teatas Isamaaliit.

Saadikuühendusse kuulub ligi 50 Riigikogu liiget.

Herkeli sõnul on oluline anda täpne signaal Valgevene presidendi valimiste eel, et Eesti parlament toetab ühemõtteliselt demokraatlike protsesse nagu me tegime seda Riigikogu avaldusega kuu aega tagasi.

„Sisulisi küsimusi arutame juba homme koos väliskomisjoniga, kus esitatakse erinevad ettekanded olukorrast Valgevene presidendi valimiste eel. Samuti analüüsime olukorda pärast valimisi”, ütles Herkel.

„Tähtis on, et me käiksime ühte jalga Euroopa Liidu ja Euroopa Nõukogu demokraatiat toetavate seisukohtadega. Samuti ei tohi enam juhtuda, et Riigikogu ja saadikurühma nimel tuleks poliitiliselt lapsikuid signaale”, lisas Herkel.

Valgevene saadikurühma eelmine esimees Vladimir Velman teatas täna oma tagasiastumisest.

Vladimir Velmani avaldus:

Iga demokraatliku riigi, sealhulgas ka Eesti kohustus on toetada demokraatia arengut igas maailma riigis, sealhulgas ka Valgevenes. Sellele eesmärgile kaasa aitamiseks loodigi Riigikogus saadikuühendus Valgevene demokraatliku arengu kaitseks.

Demokraatlikud ümberkorraldused pole kunagi liiga lihtsad. Abikäe ulatamine nõuab kohapealse olukorra tundmist ja siirast soovi rahvast toetada.

Ühenduse Valgevene demokraatliku arengu kaitseks esimehena leian, et demokraatlikud protsessid saavad ainud sellisel juhul olla pöördumatud, kui need toetuvad võimalikult laiale kandepinnale. Peame olema dialoogis erinevate opositsioonijõududega, kuulama erinevaid arvamusliidreid ja suhtlema loomeliitude esindajatega, et erinevatest mosaiigikildudest panna kokku terviklik pilt.

Kahjuks on Valgevene demokraatia kaitseks loodud saadikuühenduses inimesi, kes eelistavad valgevenelaste abistamisele kasutada loodud ühendust oma isiklike ambitsioonide rahuldamiseks. Ühenduses keskenduti võimuvõitlusele, kuid selle tegevuse edutuse järel on asutud mind ründama avalikkuses.

Pean õigeks mitte täita kellegi tellimust suhelda ainult teatud kitsa osaga Valgevene opositsioonist, kuid paistab, et Marko Mihkelsonile ja tema mõttekaaslastele see ei sobi.

Kuna osa Riigikogu saadikuid on otsustanud lahkuda ühendusest, millega kaob selles poliitiline tasakaal, siis olen otsustanud astuda tagasi ühenduse esimehe ametikohalt.

Valgevene rahvale soovin kindlameelsust demokraatlikul arenguteel, millele püüan ka edaspidi oma tegevusega toeks olla.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing