Tööstustoodang kasvab, kui aeglasemalt (täiend.)

31. märts 2006, 09:35

Eesti tööstusettoodang 2006. aasta veebruaris jäi samale tasemele võrreldes jaanuariga, kuid suurenes võrreldes eelmise aasta veebruariga.

Tootmismaht kasvas töötlevas tööstuses eelmise aasta veebruariga võrreldes 6,1%, kuid võrreldes varasemate kuudega kasv aeglustus. Müügi kasv aeglustus nii sise- kui välisturgudel, seisab rahandusministeeriumi kommentaaris.

Toiduainetööstuses kasvas tootmismaht töötleva tööstuse keskmisega ligilähedases tempos, toodang suurenes aastatagusega võrreldes 5,4%. Allharudest oli veebruarikuu edukaim lihatööstusele ning jookide tootmisele, kusjuures mõlema tööstusharu tootmismahtude kasv ületas 10%. Peamiselt mõjutavad toiduainetööstuse käekäiku arengud siseturul, kuhu läheb üle 2/3 kogutoodangust. Samas on viimastel kuudel müügi kasv olnud kiire ka välisturgudel.

Aktiivse ehitustegevuse taustal on tootmismahud jätkuvalt kiires tempos kasvanud puidutööstuses (18% võrreldes 2005. aasta veebruariga) ja ehitusmaterjalide tootmises (24%). Lisaks siseturule oli mõlema sektori puhul müük edukas ka välisturgudel. Tootmismahtude kasvule on tugeva nõudluse kõrval kaasa aidanud ka investeeringud tootmisse ning sellest tulenev tootmisvõimsuste kasv ja konkurentsivõime suurenemine välisturgudel.

Metallitööstuses suurenes tootmismaht aastaga vaid 6%, kuid siin mõjutavad tulemust üksikud suuremahulised tellimused, mis võivad kasvunumbreid kuude lõikes oluliselt tõsta või langetada. Samasugused kõikumised iseloomustavad ka muude transpordivahendite tootmist, eelkõige laevaehitust, mis on tootmise poolest üsna tsükliline. Veebruaris oli tootmismaht antud sektoris 13% madalam kui aasta tagasi.

Sideseadmete osas jäi ka veebruaris tootmine veel aastatagusele mahule alla, kuid jaanuariga võrreldes oli kasv peaaegu 30%. Nõudlus mobiilsideseadmete järele on tõusmas ning ka Eesti ettevõtted peaksid nõudluse kasvust osa saama.

Alates 2000. aastast on tööstustoodang olnud kasvutrendis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing