Sakala: Traktoriturgu valitseb Belaruss

26. aprill 2006, 08:33

Kui Eesti liiklusvahendite müügis domineerib juba ammu lääne tehnika, siis traktorite turul hoiavad juhtpositsiooni ikka idanaabrite inseneritöö viljad.

Üks põhjus on kindlasti selles, et kolhoosiaegsest tehnikast suudab oskaja mehaanik veel üht-teist välja pigistada ja maal sellistest meestest puudust ei ole. Teiseks tuleb tänapäevase lääne traktori eest välja käia päris suur summa, tihti seitsmekohaline, kirjutab Sakala.

Autoregistrikeskuse andmetel on Eestis üle kolmekümne tuhande ratastraktori, millest ligi kolmandik on MTZd ehk Minski traktoritehase toodang. Liidripositsiooni tagajaks ei ole sugugi ainult vana tehnika, sest Belarussidena tuntud Valgevenest pärit masinad on juhtpositsioonil ka uute traktorite müügis.

Belarussi traktorite impordi ja müügiga tegeleva osaühingu Türi Bel-Est juhataja Mati Kuriku sõnul lähevad masinad väga hästi kaubaks. Ja kuigi Valgevene on riik, mis usaldust just ei ärata, pole Kurikul ei koostöö sujumisele Minski traktoritehasega ega kauba kvaliteedile suuremaid etteheiteid.

'Üks, mis inimesi meelitab, on Belarussi traktorite odavam hind. Aga samuti ütlevad ostjad ka seda, et on selle margiga harjunud ja tunnevad masinat,' põhjendas Kurik.

Praegu müüdav Belaruss näeb tänapäevasem välja ning tehnilise poole pealt on Kuriku sõnul võrreldes nõukogudeaegsete masinatega tehtud mõningaid muudatusi, parandatud on näiteks mootorit ja esisilda. 'Kui omal ajal oli Belarusse vaid üks kindel mudel, siis praegu on valik tunduvalt laiem,' lisas juhataja.

Slaavi päritolu põllutehnika tundub klientide hulgas olevat lausa nii hinnatud kraam, et sellena soovivad oma masinaid esitleda ka lääne tootjad. Kõos tegutsev osaühing Flint Kaubandus müüb traktorit Kirovets. Juhataja Jaan Sihvi sõnul seob masinat idanaabriga vaid nimi. 'Tegemist on Saksamaal toodetud traktoriga, millel omaaegse Kirovetsiga pole muud ühist kui logo,' lausus Sihv.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing