Valitsus: peame tehniliselt olema valmis euro kasutuselevõtuks 1. jaanuaril 2008

Gert D. Hankewitz 27. aprill 2006, 11:27

Valitsuskabinetis arutati täna euroalaga ühinemiseks vajalike Maastrichti kriteeriumide täitmise hetkeseisu, teatas pressiteenistus.

Eesti täidab hetkel eeskujulikult kõiki Maastrichti kriteeriume peale inflatsioonikriteeriumi.

Kabinetiarutelul leiti, et arvestades seniseid inflatsiooniarenguid on 1. jaanuar 2007 euroalaga liitumise kuupäevana muutunud ebatõenäoliseks. Rahandusministeeriumi 2006. aasta kevadise majandusprognoosi ning Eesti Panga värske majandusprognoosi kohaselt on kõige varasem aeg Maastrichti hinnastabiilsuse täitmiseks kriteeriumi praeguse tõlgenduse juures 2007. aasta II kvartalis. Püsides valitsuse ja keskpanga sihil võtta euro Eestis kasutusele esimesel võimalusel, otsustati jätkata vajalikke tehniliste ettevalmistustega eesmärgiga olla valmis euro kasutuselevõtuks 1. jaanuaril 2008.

Valitsuskabineti liikmed tõdesid, et inflatsioonikriteeriumi ületav hinnakasv on suures osas tingitud nafta maailmaturuhindade tõusust ning Eesti kiirest majanduskasvust ega ole seetõttu majanduslikus mõttes probleem. Eesti majanduspoliitikat on nii Euroopa institutsioonid kui ka Rahvusvaheline Valuutafond pidanud eeskujulikuks.

Kabinet oli üksmeelel, et valitsus peab tegema kõik endast oleneva, et inflatsioon võimalikult madalal hoida: valitsus jätkab konservatiivse eelarvepoliitikaga ja hoiab riigieelarve ülejäägis; inflatsioonitaseme alandamiseks on valitsus otsustanud edasi lükata tubaka ja alkoholi aktsiisitõusud 1. jaanuarini 2008.

Euro kasutuselevõtu lühiajaline edasilükkumine analüütikute hinnangul majanduses tagasilööke ei põhjusta. Samas rõhutati tänasel valitsuskabineti istungil, et tähtaja edasilükkumine ei tähenda ettevalmistustööde katkestamist. Eesti peab omalt poolt olema teinud kõik ettevalmistused euroalaga ühinemiseks esimesel võimalusel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing