PM: Kaevandamismaksu nõuded on karmistumas

17. mai 2006, 08:09

Seadusemuudatus karmistab kaevandamismaksu nõudeid ja võtab karjääriomanikelt lootuse saada soodustusi loodushoiu nimel maha jäetud maavara eest.

Eile Riigikogu suures saalis edukalt esimese lugemise läbinud keskkonnatasude muutmise seadus võtab ettevõtjailt lootuse saada maksuvabastust maavara eest, mille nad jätavad loodushoiu pärast kaevandusest välja toomata, kirjutab Postimees.

'Muudatus on vajalik, vältimaks seaduse teksti mitmeti tõlgendamist,' lausus rahvaliitlasest Riigikogu keskkonnakomisjoni liige Jüri Saar. 'Tavatingimustes kaevandatud või kasutamiskõlbmatuks muudetud maavara varu keskkonnatasust ei vabastata.'

Põlevkivi maa all kaevandades jääb pinnas püsima tulpadele. Mida jämedamad need on, seda väiksem on tõenäosus, et maapind tühjaks uuristatud õõnsusesse variseb. Hinnanguliselt jääb allmaakaevandustes maavarast kasutamata ligi 30 protsenti.

Eesti Põlevkivi keskkonnajuht Kalmer Sokman kinnitas, et seadusemuudatus võtab firmalt lootuse vähendada oma kaevandamismaksu aastas 30–40 miljoni krooni võrra.

Sokman ütles, et ettevõtte arvates on tulpadesse jäetud maavara seal selleks, et kaitsta loodust ja maapinnal elavate inimeste vara. Seetõttu peaks ettevõte saama ka maksuvabastuse.

Eesti Põlevkivi on tulpadesse jäetud maavara eest korralikult tasunud, kuid lisanud, et soovib ettevõtte arvates enam makstud summa tagastamist.

Vaidlus põlevkivifirma ja keskkonnaministeeriumi vahel on kestnud üle aasta.

Keskkonnaministeeriumi osakonnajuhataja Rein Raudsep märkis, et seadusemuudatus peaks lõputuna näivale vaidlusele lõpu tegema.

'Väga raske on kindlaks teha, kas firma jätab maavara keskkonnakaitselisel või tehnoloogilisel põhjusel kasutamata,' märkis Raudsep. 'Uues seaduseparanduses on kõik täpselt määratud.'

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing