Töötlevas tööstuses jätkus hinnatõus

22. mai 2006, 14:41

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi teatel kiirenes aprillis töötlevas tööstuses tootjahindade kasv.

Eelmise aasta aprilliga võrreldes tõusid tootjahinnad keskmiselt 4,0%, märtsiga võrreldes olid hinnad 0,3% kõrgemad.

Toiduainetööstuses kasvasid tootjahinnad aastatagusega võrreldes 2,9%. Hindade kasv tulenes peamiselt tootmiskulude suurenemisest kalatööstuses ning jookide tootmises. Toiduainetööstuse suurimas allharus, piimatööstuses, on hinnad viimase poolaasta jooksul püsinud stabiilsetena.

Kiire hinnatõus iseloomustas jätkuvalt ehitusmaterjalide tööstust, kus eelmise aastaga võrreldes olid hinnad 11,1% kõrgemad. Hindu kergitasid eelkõige tööjõukulude ning kütuste kallinemine, samuti keskkonnatasudest tingitud materjalide hinnatõus. Lisaks on aktiivne ehitustegevus suurendanud nõudlust ehitusmaterjalide järele.

Suurematest tööstusharudest oli tootjahindade kasv aprillis keskmisest kiirem keemiatööstuses (7,4%) ning elektrimasinate ja aparaatide tootmises (4,6%). Kui keemiatööstuses mõjutab tootjahindade arengut tugevalt nafta hinna muutus, siis elektrimasinate ja aparaatide tootmises on hindade kasvu üheks põhjustajaks olnud maailmaturu nõudluse suurenemine. Aastatagusest tasemest olid tootjahinnad märgatavalt madalamad kummi- ja plastitööstuses (7,2%).

Ettevõtete ootused müügihindade edasiste arengute suhtes lähiajal on sarnased viimaste kuude olukorrale. Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse kohaselt prognoosis 70% ettevõtetest hindade püsimist praegusel tasemel, neljandik ettevõtetest ootas hindade kasvu lähema kolme kuu jooksul. Hinnatõusu peetakse kõige tõenäolisemaks elektrimasinate ja aparaaditööstuses, peaaegu sama kõrgel on hinnatõusu ootused ka keemiatööstuses ning ehitusmaterjalide tootmises.

Ekspordi- ja impordihindade arengud on viimastel kuudel olnud suhteliselt stabiilsed. Aprillis hindade kasv taas veidi kiirenes, mis tulenes osaliselt nii nafta maailmaturuhinna tõusust kui ka sesoonsusest tingitud põllumajandussaaduste impordihindade tõusust. 2005. aasta aprillist olid ekspordihinnad 3,2% ja eelnevast kuust 0,6% kõrgemad. Impordihindade osas toimusid sarnased muutused, aastane kasvutempo kiirenes 3,8%ni ja märtsiga võrreldes tõusid hinnad 0,9%.

Kõige kiiremini on aastaga kasvanud ekspordihinnad keemiatööstuses (11%), samas märtsiga võrreldes on hindade tõus veidi pidurdunud. Ka metallitootmises pidurdus hindade kasv ja ulatus 7%ni. 4–6% piires on viimastel kuudel püsinud ekspordihindade aastakasv puidutööstuses, metalltoodete tootmises ning elektrimasinate ja aparaatide tootmises. Eelmise aasta aprilliga võrreldes on hinnad langenud vaid metsamajanduses, kummi- ja plastitööstuses ning täppisinstrumentide tootmises. Kahe esimesena nimetatud tegevusala puhul oli hinnalangus tingitud eelmise aasta kõrgest võrdlusbaasist.

Nafta maailmaturuhind on viimasel ajal olnud küllaltki kõikuv, millest tulenevalt aprillis kiirenes taas naftasaaduste impordihindade aastane kasv (33%ni). Sarnane areng on ka tekstiili sisseveo hindadel (kasv 13%), mille toorme hind sõltub suuresti nafta hinnast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing