Postimuuseum soetas ainulaadse filateeliakogu

31. august 2006, 12:07

Eesti Postimuuseum ostis erakordse Eesti postmarkide ja postiajaloo kogu, mis sisaldab praktiliselt kõiki Eesti filateelia väljaandeid ja postiajaloo etappe.

Ost on Postimuuseumile ainulaadne võimalus Eesti postiajaloo ja Eesti postmarkide aluskogu loomiseks. Olemasolevast materjalist saab teha põhjalikke uurimusi postiajaloost, postiteedest nii filateelia kui eelfilateelia perioodist, mis on oluline nii meie ajaloo kui ka kultuuri seisukohast, teatas Eesti Post.
Eesti Posti pressiesindaja sõnul ei soovinud kogu omanik oma isikut avalikustada ja samuti jäetakse ostusumma konfidentsiaalseks.

„Tegu on ühega kõige terviklikumatest ja süstematiseeritumatest Eesti postiajaloo kogudest maailmas, sisaldades hulgaliselt väga haruldasi objekte. Kogu algab vanima esemega aastast 1598 ning lõppeb 1944. aastaga,” ütles Eesti Postmargi juhataja Laidar Laos. „Seega annab kogu meile ettekujutuse siinsetest posti kulgemisteedest ajal, mil postmarke veel polnud.”

Postimuuseum kaotas oma ajaloolise kogu 1951. aastal, kui see anti üle Leningradi Side Keskmuuseumile. Varasid tagasi saada ei ole seni õnnestunud ning on alust arvata, et need pole üleantud kujul säilinud. Seega on muuseumi ajalooline kogu sisuliselt hävinud ja Postimuuseum on sunnitud kollektsioonid uuesti komplekteerima.

Pea poolteist aastat tagasi tehti pakkumine Eesti Postmargile pakkumine filateeliakogu soetamiseks. Kogus olevad esemed on suurepärase kvaliteediga ja haruldasemad objektid on nõuetekohaselt garanteeritud. Kogude kvaliteedist annab tõestust ka fakt, et seitse kollektsiooni sellest kogust on väljas olnud erinevatel kõrgetasemelistel filateelianäitustel ja saanud sealt kõrgeid autasusid.

Tänaseks on kogu toimetatud Eesti Postimuuseumisse, kus jätkub põhjalik esemete kirjeldamine ning revideerimistöö. Esimesi näitusi huvilistele peaks olema võimalus eksponeerida juba järgmise aasta keskpaigas.
Postimuuseum asub Tartus, Rüütli tn 15

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing