Üks küsimus

ÄP 26. november 2007, 00:00

Valdo Kalm, Eesti Telekomi ja EMT juhatuse esimees
Eesti Telekom Grupp on alati olnud turgude liberaliseerimise poolt ning nii jälgime ka ELi tegevusi suurte sidemonopolide suunal huviga. Samas usun, et Eestit need tegevused väga otseselt ei puuduta: sideturul toimib terve konkurents.Ka omanik- ja emafirmade poole vaadates pole küll ühelgi Eesti sideoperaatoril põhjust monopolistaatusest rääkida. Iga tegevus, mis on suunatud konkurentsi suurendamiseks mis tahes turul, on teretulnud. Konkurents mõjub ainult hästi, ka valdkonna turuliidrile.

Sami Seppänen, Elisa juhatuse esimees
Elisa tervitab ELi otsust reformida sideturgu, sest telekomituru avanemise järel 2001 pole tegelikku konkurentsi püsiside osas kahjuks tekkinud. Säilinud on vana monopoli, tänase Elioni turgu valitsev positsioon. Selle põhjus on infrastruktuuri omamine, aga ka kohaliku regulaatori otsused, mis pole soodustanud tegeliku konkurentsi teket. Pigem vastupidi. Eestis on absurdne olukord, kus ühel pool "kohtulauda" on regulaator koos vana monopoliga, teisel kaks väiksemat teenusepakkujat. Kas nii saab konkurents tiheneda?

Mainitud koostöö tulemusena on surutud Elisa ja Tele2 sidumishinnad 40% odavamaks eesmärgiga, et lauatelefoni abonendid saaks mobiilidele odavamalt helistada. Tegemata on asja teine pool, lõpptarbijahinna allatoomine samas ulatuses.

Sellise "regulatsiooni" tulemusena teenib Elion täna rekordilist (kui mitte maailma kõrgeimat) kasumit lauatelefonilt mobiilidele helistatud kõnedelt. Elion võtab lõpptarbijalt kõne eest Elisa mobiilivõrku 3,90 koos käibemaksuga, kui otsene muutuv kulu on 1,66. Seega kasumiks jääb tagasihoidlik 2 krooni! Võrdluseks võib võtta kõne lauatelefonilt teisele, mis maksab umbes 10 korda vähem.

Arvan, et sellest näitest piisab arusaamiseks, miks Elisa vägagi ootab ELi sekkumist kohalikku sideteenuste turgu konkurentsi tõhustamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing