IMFi juhi lahkumine tuleb halval ajal

Katri Soe-Surén 17. mai 2011, 00:00

Laupäeval New Yorgis vahistatud Rahvusvahelise Valuutafondi tegevjuht Dominique Strauss-Kahn on mõjukas otsustaja globaalsetes finantsküsimustes. Seksiskandaali sattumine oli halb Prantsusmaal presidendiks kandideerida plaaninud Strauss-Kahnile isiklikult, aga ka eurotsooni võlakriisile. "Vahejuhtum leidis aset halval ajal," ütles Sony Kapoor, uurimisinstituudi Re-Define juht ajalehele Financial Times. "IMF on kõige tugevam institutsioon eurotsooni võlaprobleemide küsimuses."

"Vaakum IMFi juhtkonnas tuleb Euroopa jaoks äärmiselt ebasobival ajal," ütles ka endine IMFi

töötaja Eswar Prasad uudisteagentuurile AP. Strauss-Kahni viieaastane ametiaeg oleks lõppenud tuleval aastal, kuid IMFi juhatus võib soovitada tal oma kohalt kohtuprotsessi ajaks tagasi astuda. Esialgu asendab Strauss-Kahni IMFi asedirektor John Lipsky.

Kreeka kaotas oma IMFi sõbra. Portugali 78 miljardi suurune abipakett on valmis ning saab Brüsselis eurotsooni rahandusministritelt, IMFi ja Euroopa Keskpanga juhtidelt kinnituse tõenäoliselt ka ilma Strauss-Kahnita. Kreekaga on asi aga keerulisem, pole selge, kas ja mis tingimustel peaks Kreeka edasist abi saama. "Kreeka on kaotanud ühe sõbra," tsiteeris Kreeka ajaleht Eleftherotypia üht IMFi kõrget ametnikku. IMF võib nüüd hakata kreeklastega karmimalt ümber käima, kirjutas ajaleht. "IMFi afäär teeb koguni juba plaanitud viienda abiprogrammi väljamakse summas 12 miljardit eurot raskemaks," lisab teine Kreeka ajaleht Ta Nea. Strauss-Kahn on nimelt mees, kes tänu oma sotsialistlikule taustale mõistab hästi Kreeka valitsevaid sotsialiste ning kellel on head suhted pea kõigi tähtsamate Euroopa poliitikutega.

Strauss-Kahni mõju kohta Kreeka võlakriisile on aga ka teisi arvamusi. "Dominique Strauss-Kahn on vaid ettur euro malemängus," ütles David Buik agentuurist BGC Partners Londonis intervjuus ajalehele Financial Times. UniCrediti peaökonomist Marco Valli lisas, et ka Strauss-Kahni vahistamise järel võib arvestada Kreeka teise abipaketiga. "Kreekat ainult sellepärast üksi ei jäeta, et IMFi juhil on eraelulisi probleeme. Võimalik on ainult mõju ajalisele raamistikule," pakkus Valli. Ka Kreeka valitsuse pressiesindaja teatas, et Kreeka peab läbirääkimisi institutsioonide ja mitte üksikisikutega ning jätkab säästuprogrammi elluviimist.

Kriis ohustab Euroopa rolli IMFis. Strauss-Kahni arreteerimine ei mõjuta oluliselt IMFi igapäevast toimimist. Küll aga ennustatakse Euroopa riikide mõju kahanemist arenevate riikide kasuks tulevikus. Peaks Strauss-Kahn peagi tagasi astuma, kerkib üles küsimus, kes saab IMFi uueks juhiks. Seni on ta traditsiooniliselt tulnud Euroopast. Veel see reegel kehtib, aga ammu käib võitlus selle nimel, et uus juht võiks tulla ka Aasiast, Aafrikast või Ladina-Ameerikast. Mitmed arenevate turgude valitsused on tõstatanud küsimuse IMFi abiprogrammide suuruse ja lõtvade tingimuste kohta Lääne-Euroopas. Samuti oma riikide osalusest abiprogrammide finantseerimisel, mida suures osas kujundavad eurotsooni juhid. Väidetavalt valitseb suur kontrast nende ja teiste karmide tingimuste vahel, mida rakendatakse arenevatele riikidele laenates.

Tõenäosus, et IMF saab oma järgmise juhi just arenevast riigist, on suurem kui kunagi varem, kirjutas Financial Times, tsiteerides endist IMFi peaökonomisti Simon Johnsonit: "Tõusvad turud on kaua oodanud ja nüüd näivad uskuvat, et see on nende võimalus."

Financial Times nimetas rea nimesid, kes kõik võiksid olla tulevased IMFi juhid. Näiteks Türgi eksrahandusminister Kemal Dervis, kes suutis oma riigi IMFi abiprogrammi abil aastatel 2000-2001 pankrotist mööda juhtida ja kes nüüd juhib Washingtonis Brookings Institutioni nimelises mõttekojas globaalset majandusprogrammi. Või siis Mehhiko keskpanga juht ja endine IMFi asejuht Agustin Carstens. Või ka Stanley Fischer, endine IMFi asejuht ja Iisraeli panga juht. Aga miks mitte ka Trevor Manuel, endine Lõuna-Aafrika rahandusminister, samuti Montek Singh Ahluwalia.

Prantsusmaa presidenti Strauss-Kahnist ei saa. Et Strauss-Kahnil võiks veel poliitikas tulevikku olla, on väga ebatõenäoline, ütles Cornell University majandusprofessor Eswar Shanker Prasad ajalehele Washington Post. Erinevate Prantsuse poliitikute arvukates seksiafäärides ei ole küll midagi erilist, kuid vägistamiskatset üldsus tõenäoliselt ei tolereeri.

Strauss-Kahn plaanis kandideerida tuleval aastal toimuvatel presidendivalimistel sotsialistliku partei kandidaadina ning võimalused seda kohta saada olid head. "Strauss-Kahni presidentuur lõppes New Yorgi hotellitoas," märkis Spiegel Online. Opositsioonis olevas Prantsusmaa Sotsialistlikus Parteis Strauss-Kahnile võrdset kandidaati ei ole. See kergendab praeguse presidendi Nicolas Sarkozy võiduvõimalusi. Samas näitavad viimased küsitlused, et paremäärmuslik Marine Le Pen võib Sarkozyd lüüa, Le Peni võit oleks aga must päev Prantsusmaa demokraatia ajaloos.

Dominique Strauss-Kahn sündis 25. aprillil 1949 rikkas Pariisi Neuilly-sur-Seine'i eeslinnas liberaalses juudi perekonnas. Õppis majandust ja poliitikat Pariisis, tegi seejärel karjääri juristi ja majandusteadlasena ning töötas õppejõuna Prantsuse eliiti koolitavas ENAs.

1986 valiti ta esmakordselt parlamenti. 1993-1997 oli ta tööstus- ja väliskaubandusminister ning 1997 sai temast majandus- ja rahandusminister Fran?ois Mitterrandi valitsuses. Strauss-Kahn valmistas ette Prantsusmaa ülemineku eurole, erastas riigifirmasid, viis eelarve defitsiidi alla 3 protsendi ja kutsus ellu programmi, millega loodi 350 000 uut töökohta.

2007. aasta lõpul, kui algas ka ülemaailmne finantskriis, asus tööle IMFi peadirektorina. Strauss-Kahn kujundas fondi töö ümber ja tegi sellest keskse abistaja globaalses majanduskriisis. Strauss-Kahni teene on IMFi maine taastamine, enne kriisi juba kaheldi fondi eksistentsi mõttes.

Kolm aastat tagasi tuli avalikuks armuafäär ühe IMFi kaastöötajaga. Tookord pääses mees noomitusega. Strauss-Kahni nõrkusest naiste vastu liigub legende, väidetavalt olevat Nicolas Sarkozy talle kord soovitanud mitte enam viibida üksi ühes liftis naisterahvaga.

Strauss-Kahn on kolmandat korda abielus tuntud Prantsuse teleajakirjaniku Anne Sinclairiga. Eelmistest abieludest on tal neli last.

Prantsuse meedia on kritiseerinud punase poliitiku luksus- ja lõbujanu. Ajalehe France-Soir andmetel laskis Strauss-Kahn oma ülikonnad valmistada samal rätsepal, kes ka USA president Barack Obamale õmbleb, ülikondade hinnad algavad 7000 eurost.

Läinud nädalal avalikustati foto, millel on näha Strauss-Kahni koos abikaasaga istumas oma PR-juhi Porschesse. Luksuslikus sviidis New Yorgi Sofitelis, milles laupäeval leidis aset väidetav vägistamiskatse, maksis öö 3000 eurot.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing