Spordiennustus või aktsiaturg?

03. september 2014, 00:00

Spordiennustajal on aktsiainvestoriga palju ühisjooni – mõlemad usuvad, et suudavad tulevikku ennustada ja teevad aeg-ajalt vea, kui kuulavad mõistuse asemel südant. Loomulikult ei meeldi kummalegi kaotada.

Lähemal vaatlusel on kahe ala erinevused drastilised. Sporditulemustele panustamine võib kohati olla lõbusam kui ettevõtte majandusaruannete lappamine, ent kahtlemata on see börsidest ka kordades riskantsem.

Pikas perspektiivis on investoritel võimalik teenida kordades rohkem kui spordiennustajatel ja aktsiaturg annab eksimused palju lihtsamini andeks.

S&P Capital IQ investeerimisstrateeg Sam Stovall rääkis USA uudistekanalile CNN, et paljud võtavad investeerimist nagu õnnemängu, kuid tema selle väitega ei nõustu. “Missugune kasiino Atlantic Citys, Las Vegases või Macaus maksab panustajale 73% ajast?” päris ta. See on tema arvustuste järgi protsent, kui palju USA juhtiv aktsiaindeks S&P 500 ehk aktsiaturgude n-ö kulla­standard on 1926. aastast oma väärtust kasvatanud.

Kõik või mitte midagi. Samuti iseloomustab spordiennustusi põhimõte “kõik või mitte midagi”. Panustades 500 eurot tippmeeskonnale või lemmikmängijale, jääb mängur kaotuse korral kõigest ilma. Pannes selle summa näiteks Apple’i aktsiasse, on vähemalt lühiajaliselt kogu vara kaotamine äärmiselt vähetõenäoline.

Aktsia hind võib küll tõusta ja langeda, ent nulli see tõenäoliselt ei kuku. Lisaks erinevate fondide ja väärtpaberite vahel riski hajutamisele on võimalik kasutada kahjumit piiravaid tehingukorraldusi ehk stop-ordereid. Spordiennustajatel on selliseid võimalusi märksa vähem või puuduvad need üldse.

Lõppude lõpuks on teenimisvõimalused aktsiatega oluliselt kõrgemad. Tabades õigel hetkel õiget aktsiat, võib paigutatud raha vabalt sajakordistada. Isegi kui õnnetu investor viis oma säästud börsile 2007. aasta krahhi eel, teenis ta kaotused juba 2013. aastal tasa. Seda ei saa öelda aga samal ajal vale panuse teinud spordiennustaja kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2014, 18:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing