Harry Tuul • 3. oktoober 2016 kell 8:41

Marek Helmi okkaline otsus

Harry Tuul  Foto: Andras Kralla

Marek Helmi otsus jätta maksuamet ja kolida kõrvalmajas asuvasse Nortalisse on okkaline, leiab uudistetoimetaja Harry Tuul.

Kui viis aastat tagasi hakati maksuametile otsima uut juhti, siis avaldas Enriko Aava, Aivar Sõerdi ja Aivar Rehe jälgedes astumiseks soovi vaid Marek Helm. Toona juhtisime tähelepanu kummalisele olukorrale, kus huvi Eesti avaliku sektori ühte sõlmametisse kandideerimise vastu oli üllatavalt leige. Miks nii läks, pole siiani selge.

Kindel on aga, et Helm sai oma ametis hästi hakkama. Seda enam, et ametis oldud aja jooksul jätsid poliitikud omakasus ta üksi ja kahvlisse. Meenub kohe autode käibemaksumuudatus, pärast mida hakkas maksuamet jõuliselt tööautosid kontrollima, kuid valimisteks valmistuv valitsus ja toonane rahandusminister Maris Lauri jätsid Helmi puhkenud skandaali üks helpima. „Niipea, kui ma tunnen, et poliitikud hakkavad mind ja MTAd juhtima… Seda ma kindlasti ei lase,“ ütles Helm prohvetlikult vaid mõni kuu varem antud intervjuus.

Helm otsustaski toona hambaid näidata ning esitas nn jälitamisskandaali puhkedes mullu veebruaris lahkumisavalduse, mille ta, tõsi, pärast jutuajamist ministriga järgmisel nädalal tagasi võttis. Paistab aga, et Helmile jäi sellest ajast okas hinge, sest uuesti ta kandideerida ei soovi. Samal põhjusel ennustasin toona, et uue juhi leidmine saab olema keeruline. Mitte seepärast, et Eestis pole võimekaid ja andekaid juhte – kindlasti on –, vaid just ameti omapära tõttu. Kes sooviks töötada kohas, kus poliitilistel põhjustel mängitakse sind tanki?

Helmil oli ja on üks võimas relv, millega poliitikuid vajadusel paika panna. Tema renomee ja kuvand maksuameti juhina on plekitu. Ta on olnud avatud ja hea suhtleja, korrastanud nii ametit ennast (tõhusamad töövahendid, vähem inimesi) kui ka maksukogumist (täpsemad kontrollid) ning käivitanud mitu ettevõtjate elu lihtsustavat projekti. Muidugi on kostnud ka kriitikat maksuameti tegevuse kohta, kuid need olukorrad on leidnud lahenduse ning tervikuna sai amet justkui uue hingamise. Selline riskialdis ja reformiv juht torkab ametnike maailmas silma.

Silma torkab ka Helmi uus amet. Tema töökoht asub Ülemistel, praegusest vaid mõnekümne meetri kaugusel kõrvalmajas. Helm pole kaugeltki esimene riigiametnik, kelle Nortal on üles ostnud. Suuresti just riigihangetest ja tellimustest sõltuv firma noolib alatasa riigisektori paremaid päid ning on muu hulgas kasutanud nii Rein Langi kui ka Siim Kallase teenuseid. Neist Kallasel tekkis rööbiti kahel toolil – Euroopa Komisjoni erinõuniku ja Nortali nõuniku – istudes vähemalt näiline huvide konflikt. Selles valguses võib Helmi valik samuti tunduda okkaline, kuid ta võttis teema kohe maha, andes otsusest ametit ja sektorit vahetada pikalt ette teada. Eeskujulik. Edu!

Hetkel kuum