Eliisa Matsalu • 17. mai 2018 kell 10:16

Andres Herkeli loogika lonkab

Eliisa Matsalu  Foto: Andras Kralla

Vabaerakonna juhi Andres Herkeli sõnul on kolm põhjust, miks on Vabaerakonna reiting langenud alla igasuguse arvestuse. Paraku tundub, et Herkeli loogika ei pea paika, kirjutab ajakirjanik Eliisa Matsalu.

Esiteks mõjus Herkeli sõnul Vabaerakonnale halvasti Artur Talviku parteijuhtimise aegu võetud liigne protestimeelne suund. See on tõsi – Vabaerakond kaotas populaarsust just Talviku ajal, langedes Herkeli juhitud ajaga võrreldes umbes poole võrra. Samas oli just protestimeelsus see, mis Vabaerakonna üldse riigikokku viis. 2014. aastal loodud erakond tuli areenile lubadustega, et nemad on uus ja õiglane võim, kes ajab asju õigesti. Uue poliitilise jõu janud järele ja protest ühtede ja samade nägude ja tegude vastu olid peamised põhjused, miks 2015. aasta riigikogu valimiste eel Äripäev juhtkirjas just Vabaerakonda valida soovitas.

 

Teiseks tõusis Herkeli sõnul Vabaerakonna populaarsus pärast 2015. aastal pärast koalitsiooniarutelusid lakke, mistõttu oli, kust langeda. Paraku nendib Herkel, et kuigi Vabaerakond tegi neil kõnelustel iseendaks jäädes kõike õigesti, on kaheksa saadikuga siiski riigikogus teiste seas väga raske oma programmi ellu viia. 

2015 koalitsiooniaruteludes, mida juhtis endine peaminister Taavi Rõivas ja mis läksid ajalukku kui piinlikult pikale venitatud peenhäälestamine, jäi Vabaerakond omaenda süül ukse taha. Reformierakonna liikme Jürgen Ligi sõnul jäi Vabaerakond valitsusest välja selle pärast, et teistele erakondadele jäi arusaamatuks, mis loomaga Vabaerakonna näol tegu on. Herkeli sõnul jäid nad kõnelustel iseendaks ja ei läinud kompromissi peale välja.Ma ei ole küll kindel, et Vabaerakond 2015. aasta valimistel kõik õigesti tegi. Õige oleks olnud koostada selgesõnalisem programm ja mõnes asjas ehk ka kompromissile minema. 

Kolmandaks reitingu languse põhjuseks tõi Herkel kohalike omavalitsuse valimistel tähelepanuta jäämise. See on ainuke punkt, milles on Herkelile võimatu vastu vaielda, sest nad jäid tõesti märkamatuks. Mulle meeldib, et Vabaerakond keeldus kasutamast valimistel peibutusparte, kes poleks valituks osutudes volikogudesse läinud. Paraku jättis valimistel mitteosalemine mulje, et Vabaerakond loobus endast enne, kui valijad seda teha jõudsid.

Ootan Vabaerakonnalt sügavamat analüüsi, mis läks valesti ja mida tuleks paremini teha. Vastasel juhul on meil varsti üks erakond poliitikamaastikul vähem.

Hetkel kuum