3. jaanuar 2014 kell 4:01

ÄP: ära lepi vähesega!

Rohkem kui raha napib Eestis paraku endiselt häid ideid – ent enne kui hakata liigutama raha, on vaja  liikuma saada mõte. Äripäev ootab uuelt aastalt stagnatsioonist väljamurdmist nii poliitilise elu ühiskondlikus plaanis kui ka ettevõtluskliima parandamisel, ettevõtjatelt aga senisest julgemat siirdumist uutele välisturgudele.

Äripäev soovib, et majandus saaks kiiremini kasvama hakata. Et me ei peaks ennast võrdlema nendega, kellel läheb kehvasti, ja frustratsiooni piirile pidama jäädes leppima piskuga, mida kutsutakse uueks normaalsuseks. 2013 ei sundinud küll tühja kõhtu kannatama, ei rahuldanud aga ka suurema ja kiirema kasumi nälga, mis peaks olema ettevõtjale geenidega kaasa antud.

Muidugi sõltub alanud aastal paljugi sellest, kuidas läheb suurtel ekspordiparteritel. Et suurendada ettevõtjast endast sõltuva faktori osa, soovitame julgemalt kombata uusi, seni siinmail vähem tuntud turge. Positiivseid sihtmaid on Eesti firmade läinud aastast kogemusest võtta küll (Kasahstan, Mongoolia, Brasiilia). Julge hundi rind on rasvane. Ärge leppige vähesega!

Lõppenud aasta läks ajalukku valitsuskoalitsiooni ja ettevõtjaskonna terava vastuseisu aastana. Äripäeval on hea meel, et president kiirustades, huvigruppide seisukohti eirates ja eelkõige eelarve täitmise eesmärgiga kehtestatud maksumuudatustel seaduseks saada ei lasknud. Samas leiame, et ebaausate ettevõtjate probleem, mida rahandusminister Jürgen Ligi on püüdnud – paraku ebaõnnestunult – avalikkuse teadvusse viia, on täiesti olemas ja vajab lahendamist. Firmadel, millel on küll auto, aga pole käivet, ei pea ausas ja läbipaistvas ettevõtluskeskkonnas kohta olema. Samas tuleb olulisi maksumuudatusi ette valmistada põhjalikkusega, mis jätab ettevõtjaskonnale aega sättida pikaajalisi plaane.

Soovime, et kogu- ja vabakonnad teeksid erakondade elu ebamugavaks. Võimulpüsimisse hangunud poliitikud peavad end leidma olukorras, kus suhtlemisoskuste omandamine on vältimatu. Arusaam kriitilise debati kuulumisest demokraatia toimimisse peab kodunema end mugavustsooni unustanud valitsuspoliitikute peades. Partokraatlik paralleeluniversum tuleb tuua maa peale.Täpne statistika läinud aastal Eestist lahkunute arvu kohta puudub, kuid aasta alguses tehtud küsitlus tõendas, et hõlmade vöö vahele panemist ja enese teostamist mõnes teises ilmanurgas on kaalunud rohkem kui kolmandik siinset elanikkonda. Äripäeva veergudelt alanud väljarände peatamise debatt tõendas, et ühte lihtsat lahendust siin ei ole. Arutelu väljarände peatamise üle on alanud aastal kindlasti põletavamaid teemasid.

Läinud aasta on väliskapitali lahkumise aasta. Neid uudiseid toob ilmselt alanudki aastaring – Eesti turg on pisike ja see on teadmine, millega rahvusvahelised suurfirmad elada ei oska. Eesti ettevõtja ees on see aga avanud ja avab veelgi võimalusi tagasi osta vahepeal väliskapitalile kuulnud omandusi.

Soovime, et alanud aasta teeks paljudest palgatöölistest ettevõtjad. Et hirmust halbade aegade ees pangakontodele unustatud summad muunduksid uute ettevõtete algkapitaliks, mis paneb aluse uue rikkuse loomisele.

Häid ideid, kuidas Eestit edukamaks ja jõukamaks muuta, on endiselt oodatud Eduka Eesti arvamuskonkursile – hoidke silm peal ja võtke osa. Kümme tuhat võidueurot on investeerimiseks täitsa sobiv summa.

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum