Juhan Lang • 14. oktoober 2014 kell 10:16

Eurotsooni tööstus jätkuvalt languses

Tehaste toodangu jätkuv langus ei süsti ELi majandusele just ülearu kasvulootust.  Foto: Bloomberg

Euroopa majanduse jätkuv stagneerumine sai täna taas kinnitust, mil Euroopa Liidu statistikaameti teatel langes augustis euroala tööstustoodang 1,8% kuu varasemaga võrreldes ja 1,9% võrreldes mullu sama ajaga.

Wall Street Journali küsitletud 23 analüütikut ennustasid languseks 1,7% ja Reutersi gallupis osalenud analüütikute keskmine ootus oli 1,6%. Wall Street Journali teatel seiskus eurotsooni majandus juunis ja ilma tööstustoodangu märkimisväärse kasvuta on eurotsooni kasv aasta teises pooles vähetõenäoline.

Samal ajal ei ole rõõmu pakkunud Euroopa suurima majanduse makronäitajad. Eurostati andmetel langes Saksa tööstustoodang 4,3%. Kuigi ka teiste riikide seis ei ole just kiiduväärt, pole teistel sama suur langus ja pigem on probleem Saksamaa-keskne. Prantsusmaa toodang langes 0,1%, kuid näiteks Hispaania ja Itaalia tööstustoodang kerkis vastavalt 0,3% ja 0,1%.

Kuupõhiselt registreeriti suurim tööstustoodangu langus Ungaris (-5,8%), Saksamaal (-4,3%) ja Horvaatias (-4,1%) ning kõige suurem kasv Taanis (6,9%), Portugalis (3,1%) ja Hollandis (1,3%).

Kõige enam kannatasid kapitalikaupad ja vahetooted ehk teisisõnu nende seadmete tootmine, mida kasutavad teised ettevõtted oma kaupade valmistamisel. Antud sektori 4,8% kukkumine on suurim langus alates 2009. aastast, mil pankrotistus Lehman Brothersi investeeimispank ehk ülemaailmse finantskriisi üks arhitekte. Sellele järgnenud kuudel kukkus toodang 9,1%.

Hetkel kuum