Sirje Rank • 10. veebruar 2015
Jaga lugu:

Kreeka annab kompromissilootust

Kreeka lipp  Foto: Scanpix/Reuters

Kreeka valitsuse võlakirjade hind kerkis täna esimest korda viimase viie päeva jooksul, kui hakkasid levima kuuldused võimalikust kompromissist Kreeka ja võlausaldajate vahel, mis ei jäta Kreekat järgmisel kuul rahata.

Kreeka valitsus on asunud paindlikumale positsioonile, ütles üks Kreeka võlausaldajaid esindav ametnik agentuurile Bloomberg. Homme kohtub Kreeka rahandusminister Yanis Varoufakis esmakordselt kõigi eurogrupi rahandusministritega.

Esmaspäeval ütles Varoufakis Kreeka parlamendis, et valitsus on valmis 70% abilaenu tingimustes ette nähtud reformidest ellu viima ning jätkama reforme koostöös OECDga, Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooniga. Ühtlasi taotleb Kreeka valitsus lühiajalist sildfinantseeringut, et uue programmi üle läbirääkimiseks aega varuda.

„Me arvame, et nende ettepanekute põhjal on alust olla optimistlik,“ ütles Bloombergile Rabobank Euroopa strateeg Richard McGuire. „Nad ilmutavad valmisolekut kompromissiks. Usume, et mingi lahendus leitakse veel enne selle kuu lõppu, mil Kreeka senine abiprogramm lõpeb. See võib  turul valimistest alates tooni andnud müügitrendi ümber pöörata.“

Kreeka kolme kuu pikkuse tähtajaga võlakirjade tootlus alanes täna 1,05 protsendipunkti võrra 20,04%-le. Esmaspäeval, pärast seda, kui Kreeka uus peaminister oli pühapäeval parlamendis korranud vasakradikaalse Syriza valimislubadusi, tõusis tootlus 308 baaspunkti võrra. Valimiste eel oli selle võlakirja tootlus 10,08%.

Kreeka börsiindeks kerkis täna kauplemispäeva sees 1,7%.

Saksamaa poliitikud nõuavad, et igasugune uus abi Kreekale oleks jätkuvalt tingimuslik. Kantsler Angela Merkel ütles Washingtonis, et läbirääkimiste aluseks saavad olla vaid kehtivad abiprogrammid.

„Isegi Saksamaa poolel hakkavad välja joonistuma võimaliku kokkuleppe kontuurid,“ ütles ABN Amro Bank NV analüüsiosakonna juht Nick Kounis. „Minu jaoks on oluline, et Kreeka rahandusministeerium ütleb, et tahab käivitada uue reformiprogrammi. Nii võib olla võimalik likviidsusprogramm tingimusel, et reformidega minnakse edasi. See annab neile paar kuud aega pikema ja ulatuslikuma kokkuleppe sõlmimiseks.“

Kaks teist troika (IMFi, Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpanga) esindajat ütlesid, et Kreeka võib oma ettepanekute esitamiseks saada lisaaega, kui peaminister Alexis Tsipras tunnistab uue abiprogrammi vajalikkust. See tähendaks monitooringut ja lubadust, et seni tehtud peamisi reforme tagasi ei pöörata.

Et Kreeka ei jääks selle aja jooksul rahata, oodatakse, et Varoufakis teeb eurogrupile ettepaneku lubada Kreekal senisest 8 miljardi euro võrra rohkem lühiajalisi võlakirju emiteerida. Lisaks taotleb Kreeka 1,9 miljardi euro välja maksmist, mis eurosüsteemi keskpangad teenisid Kreeka võlakirjadelt. Varasema kokkuleppe kohaselt tagastatakse need intressid Kreekale.

Kreeka peaks läbirääkimisteks ja uue kokkuleppe saavutamiseks taotlema kuus kuud lisaaega, vahendas Market News, toetudes allikale Euroopa Komisjonis.

Jaga lugu:
Hetkel kuum