Fredy-Edwin Esse • 19. september 2016 kell 4:00

Kuidas Tallinna börsil raha teenida?

Silvano on tõusnud indeksi mustast lambast valgeks ratsuks.  Foto: Meeli Küttim

Vastus sellele küsimusele on iseenesest lihtne - tuleb investeerida dividendi maksvatesse ettevõtetesse. Äripäeva Tallinna börsifirmade dividendiindeks sai loodud küll raha kaitsmise eesmärgil, kuid tootlusnumbrid on selgelt ületanud Tallinna börsi tervikuna.

Viimati tegin kokkuvõtte indeksist juuni alguses, kui tõin välja, et praegu on suurepärane aeg omada Tallinna dividendiaktsiaid. Kolm kuud hiljem on olukord veelgi parem ning 2014. aasta juunis loodud indeks on rahakühveldusindeksiga kogutud hüpoteetilised 5000 eurot jõudsalt kasvama pannud.

Eesmärk oli kaasata indeksisse dividende maksvad ettevõtted, et prognooside kohaselt saabuvatel keerulistel aegadel toimiks teenitav omanikutulu teatud puhvrina aktsia võimaliku languse vastu.

Alates loomise hetkest on Äripäeva dividendiindeks tõusnud 41,4%. Vägagi viisakas number, tuleb mainida. Pangas tähtajalisel hoiusel raha hoides oleks selle ajaga teeninud tubli neli eurot. Selle asemel on 5000 hüpoteetilisest eurost saanud ligi 7100 eurot. Võib-olla tasub investor Toomasel siit nii mõndagi kõrva taha panna.

Tähelepanu väärib asjaolu, et dividendiindeks on pika puuga Tallinna börsiindeksile OMXT ära teinud. Indeksi tõus sama perioodi peale (ilma dividendideta) on 25,8%. USA suurim börsiindeks S&P 500 on mainitud perioodi jooksul tõusnud kõigest 10,5%.

Silvano tõusis tuhast

Kõik see haakub muuhulgas ka minu varem räägitu ja kirjutatuga, et teenitud dividendid on mõistlik reinvesteerida. Kui teenitud omanikutulu ei ole mõeldud just hädavajalike haiglakulude katteks, siis tavaline investor peaks küll üle elama mõnekümnest või paarisajast eurost loobumise suurema kasu nimel tulevikus.

Tulles indeksi juurde, siis mustast lambast lausa valgeks ratsuks on tõusnud Silvano FG. Algusest peale indeksi ainus miinuses olnud investeering on tänu mitmele heldele väljamaksele ja aktsia hinna taastumisele tõusnud tootluselt indeksi teiseks aktsiaks. Vaid aktsiahinna alusel on Silvano kallinenud 8,6%, kuid reinvesteeritud dividendidega on Silvano sisse toonud lausa 48,4%! Vot selline on dividendide reinvesteerimise võim.

Suve alguses kirjutasin, et kuidas Olympicu suur dividend pani mõtted liikuma, et Silvano Olympicu vastu välja vahetada. Toona leidsin, et Silvanol on rohkem potentsiaali ja ruumi dividendi suurendada ning Silvano aktsial rohkem tõusupotentsiaali võrreldes Olympicuga. Kolm kuud hiljem on Olympicu aktsia tolle ajaga võrreldes 6,5% miinuses ning Silvano 12,0% plussis. Eks järgmine aasta näitab, kumma firma dividend suurem on.

Tallinna Kaubamaja on osutunud indeksile tõeliseks jackpotiks. Alates 2014. aasta juunist on Kaubamaja aktsia rallinud 49,8% ning firma maksnud 242 eurot dividende, jäädes alla vaid Silvanole. Suvel avalikustatud tulemused olid positiivsed ning jääme ootama, et Tallinna Kaubamaja töötab sama efektiivselt (või veelgi paremini) edasi.

Äripäeva Tallinna börsifirmade dividendiindeks loodi kaks aastat tagasi juuni alguses järglasena Äripäeva rahakühveldusindeksile. Kui rahakühveldusindeksi mõte oli tulla börsi põhjast kõrge riskitaseme ja suure tõusupotentsiaaliga aktsiatega välja, siis dividendiindeksi eesmärk on teenitud raha kaitsta ja kasvatada.

Kaks suve tagasi ennustasid paljud analüütikud ja eksperdid, et aktsiaturgudel üle maailma tuleb seisak või korrektsioon. Eesti väärtpaberiturg on väga vastuvõtlik välistele teguritele, mistõttu tundus just siis olevat paras aeg kaitsta teenitud raha. Selleks sai investeeritud n-ö virtuaalselt 1250 eurot nelja dividendi maksvasse ettevõttesse – Tallink, Tallinna Kaubamaja, Tallinna Vesi ja Silvano FG.

Endiselt on usku Tallinkisse

Augustis kirjutas investor Toomas, kuidas nutt tuleb peale. Seda põhjustas paljuski Tallink, mille tulemused olid oodatust kehvemad. Kuid Tallinkit veel välja vahetama ei hakka, sest lootus säilib. Hiljemalt detsembris tehakse aktsiakapitali vähendamise väljamakse, mis praeguse aktsiahinna juures kergitaks Tallinki tootlust indeksis üle kuue protsendipunkti. Swedbank andis Tallinkile tugeva ostusoovituse prognoosi põhjal, et firma vaba rahavoog suureneb ning võlakirjade tähtaja saabumisega peaks olema rohkem raha ka dividendideks. Swedi märgitud 1,10eurone hinnasiht oleks vägagi teretulnud.

Ja lõpetuseks Tallinna Vesi… Mida küll nendega pihta hakata. Kohtuvaidlused on juba nii kaua kestnud ja riigiga sedasi madistatud, et pea käib ringi kõigest sellest. Tariifid on küll külmutatud, kuid puhaskasum on firmal endiselt priske ning pole põhjust väga karta, et dividend saadetaks järsku šokidieedile.

Indeks on praegu talvele vastu minnes heas seisus, sest puhver on suur, kui börsil peaks sula tulema. Selle jaoks indeks loodud saigi, kuigi lahingtegevust pole see veel näinud. Jääme ootama põnevat sügistalve.

Hetkel kuum