Sirje Rank • 14. november 2016 kell 11:30

Ericsson osade kaupa müüki?

Börje Ekholm  Foto: Scanpix/Reuters

Rootsi telekommunikatsioonifirma Ericsson on ilmselt kavas tükkidena ära müüa, kirjutab Rootsi majandusleht Dagens Industri.

See seletaks kummastava juhivaliku, leiavad investorid ja ettevõtjad, kellega leht teemat on arutanud.

Kummastav on juhivaliku juures see, et mitu kuud väldanud otsingute järel leiti kontsernile „uus“ juht - Börje Ekholm - Ericssoni enda nõukogust. Inimene, kellel on varem olnud maksimaalselt 90 alluvat, juhib nüüd 100 000 töötajaga rahvusvahelist kontserni. Ja ei kavatse selleks USAst Rootsi kolida, kus on Ericssoni peakontor.

Toetudes aruteludele oma allikatega, arutleb leht, et põhjus, miks Ericssonile kaua uut juhti ei nimetatud, võis olla selles, et Börje Ekholmile anti paar kuud aega hinnangu koostamiseks, mis võiks olla Ericssoni väärtus osade kaupa maha müümise korral. Ilmselt näitas see, et väärtus oleks kõrgem kui Ericssoni aktsia hind 45 Rootsi krooni tasemel.

Selline lahendus oleks vastuvõetav ka Ericssoni teisele suuromanikule, kes saaks ikoonilise suurfirma müügi süü veeretada Wallenbergide tööstusperekonna kaela. Pluss boonus Industrivärldenile kuuluvate Ericssoni aktsiate väärtuse tõusust.

Börje Ekholm keeldus iga-aastasest sularahaboonusest, eelistades võimalust osta 2 miljoni krooni eest aktsiaoptsioone, mille lunastamiseks peab Ericssoni aktsia kerkima 80 Rootsi kroonile.

Kas ta oleks rahalisest boonusest keeldunud, kui näinuks võimalust, et Ericssoni aktsia kerkib 100 kroonile ja võibolla veelgi kõrgemale, arutleb analüüsi autor Gustaf Tapper. Ja vastab, et pigem ei. 80 krooni aktsiast on seevastu hinnatase, mida Ekholm peab realistlikuks Ericssoni tükkhaaval müümise korral. Kui võrrelda firma väärtust käibega, pole raske näha potentsiaali aktsia naasmiseks 80 krooni tasemele isegi suhteliselt lühikeses vaates. Ja kus oleksid potentsiaalsed ostjad? Tõenäoliselt USAs. Mis vastaks ka küsimusele, miks Ekholm Rootsi ei koli.

Ericssoni aktsia on täna börsil enam kui 3% plussis, olles kerkinud juba 50 krooni tasemele. 

Hetkel kuum