Mait Kraun • 12. detsember 2016 kell 8:30

Mida oodata Fedi kohtumiselt?

Föderaalreservi Marriner S. Eccles nimeline peahoone.  Foto: Bloomberg

On ülitõenäoline, et Föderaalreserv just sel nädalal intressimäärasid tõstab. Ei ole aga loota, et keskpank kommenteeriks seda, kuidas Donald Trumpi valimisvõit USA majandust mõjutab, vahendab MarketWatch.

Analüütikud ja ökonomistid prognoosivad, et Föderaalreserv tõstab kahepäevasel kohtumisel (T-K) intressimäärasid 25 baaspunkti võrra 0,5-0,75 protsendi vahemikku. Sel aastal pole Föderaalreserv veel kordagi intresse tõstnud. Eelmine kord kergitati intresse mullu detsembris.

Kuidas mõjutavad Donald Trumpi stimuleerimisplaan, kaubanduspoliitika ja regulatsioonid majandust? Kuidas see mõjutab Föderaalreservi rahapoliitika väljavaadet? Nendele küsimustele keskpank kolmapäeval tõenäoliselt vastata ei taha.

„Nad proovivad hoida võimalikult madalat profiili,“ ütles investeerimisfirma Standish Mellon peaökonomist Vincent Reinhart. „Nad ei taha jätta muljet nagu nad sekkuks poliitikasse – olgu selleks Trumpi poliitikate toetamine või laitmine.“

Poliitareenile ei sekku

Reinhart tõi välja, et septembri ja novembri kohtumistel ei räägitud USA presidendivalimistest midagi. Juba see näitab, et keskpank väldib iga hinna eest poliitilisele areenile sekkumist.

Föderaalreserv ei muuda tõenäoliselt ka oma pikaajalisi (3 aastat) intressimäärade prognoose, ütlesid majandusteadlased. Praegu arvestab keskpank, et järgmisel aastal tõstetakse intresse kahel ja 2018. aastal kolmel korral.

Turud prognoosivad, et järgmisena (pärast seda nädalat) tõstab Föderaalreserv intresse alles juunis.

Sellegipoolest arvab mitu eksperti, et intresse oleks vaja kiiremini tõsta. Võlakirjade tootlus ja dollar on seetõttu ka kiiresti tõusnud.

Arvatakse, et Kongress surub maksukärped järgmisel aastal läbi ning inflatsiooni ülekuumenemise vältimiseks on vaja intresse tõsta.

„Turgudel toimuv viitab sellele, et investorid ootavad majanduskasvu kiirenemist. Föderaalreserv on aga jätkuvalt liiga ettevaatlik,“ ütles investeerimisfirma Jefferies ökonomist Tom Simons.

Hetkel kuum