25 jaanuar 2017

USA kinnisvaraturul flippimine kümnendi hoogsaim

USA kinnisvara  Foto: EPA

USA kinnisvaraturul on flippide tegemine kasvanud viimase kümnendi kõrgeimale tasemele, vahendab Bloomberg.

Flippimine – kinnisvara ostmine, selle koristamine/parandamine ja seejärel müümine – on muutunud viimasel ajal USAs järjest populaarsemaks. Kusjuures praegune tase on võrreldav 2008. aasta kriisile eelnenud tasemega.

Flippimine moodustas 2016. aastal USA kodude müügist 6,1 protsenti, selgub turu kohta infot pakkuva Trulia andmetest. Trulia jaoks on flipp see, kui ühte kinnisvara müüakse 12 kuu jooksul kaks korda. Tegemist on kõrgeima näitajaga alates 2006. aastast, mil flipitud korterite osatähtsus oli 7,3 protsenti.

Flipitud kinnisvara osatähtsus on kõige suurem Las Vegases (10,5 protsenti), Deltonas (9 protsenti) ja Tampas (veidi üle 8 protsendi). Paljudes piirkondades on flippide osatähtsus tõusnud 17 aasta kõrgeimale tasemele.

Trulia ökonomist Ralph McLaughlin nentis, et kinnisvarahindade tõusu ajal on flippimine muutunud populaarsemaks.

Kas on põhjust muretsemiseks? Nii ja naa. Ühelt poolt võivad kohalikud kinnisvaraturu investorid hinda spekulatiivses keskkonnas üles suruda. Sellised investorid konkureerivad inimestega, kes tahavad osta kinnisvara elamiseks. Investorid vähendavad aga saadaval oleva kinnisvara hulka ja hinnad võivad tõusta kõrgemaks, kui tavalised ostjad endale lubada jõuavad.

Flipperid võivad olla kinnisvaraturul ka kasulikud – nad investeerivad korterite parandusse, milleks omanikel ja elanikel ei pruugi aega olla, ütles McLaughlin. Trulia raportist selgub, et investorid, kes ostavad Las Vegases flippimiseks kortereid, taotlevad ehituslube kõige rohkem alates 2000. aastast. See viitab asjaolule, et nad ostavad kinnisvara selle uuendamiseks ja parandamiseks, mitte ainult hinnatõusust kasu lõikamiseks.

Hetkel kuum