Mait Kraun • 25. veebruar 2017 kell 18:26

Berkshire Hathaway kasum kasvas tublisti

Berkshire Hathaway tegevjuht Warren Buffett.  Foto: EPA

Warren Buffetti juhitud Berkshire Hathaway kasum kasvas neljandas kvartalis 15 protsenti, millele aitas kaasa Dow Chemicali tehtud investeering, vahendab Bloomberg.

Puhaskasum tõusis 6,29 miljardi dollarini (3823 dollarini aktsia kohta). 2015. aasta neljandas kvartalis oli kasum 5,48 miljardit dollarit (3333 dollarit aktsia kohta), teatas ettevõte laupäeval.

Tegevuskasum, kuhu ei ole arvestatud investeerimisega seotud tulemusi, ulatus 2665 dollarini aktsia kohta. See oli veidi vähem kui Bloombergi poolt küsitletud analüütikute prognoositud 2717 dollarit.

Buffettit tuntakse kui hea käega aktsiainvestorit. Berkshire saab suurema osa tuludest aga äridest, mida ettevõte on viie kümnendi jooksul ostnud. Kümnete tütarfirmade hulgast leiab näiteks autokindlustusega tegeleva Geico, raudteefirma BNSF, automüüjaid, jaemüüjaid ning energiatootjaid.

86aastane miljardär ei ole ostmist lõpetanud. Eelmisel aastal omandati patareifirma Duracell ning kosmose- ja kaitsetööstusele erinevaid juppe tootev Precision Castparts. See on aidanud ettevõtte tööstussektori kasumit tõsta.

Terve aasta puhaskasum ulatus 24,1 miljardi dollarini – võrreldes 2015. aastaga suurt muutust ei toimunud. Ettevõtte raamatupidamislik väärtus (book value) ühe aktsia kohta tõusis detsembri lõpus 172 108 dollarini (kolm kuud varem oli see 163 783 dollarit). Buffetti aktsiainvesteeringud ning äride omandamine on alates 1965. aastast näitajat suurendanud rohkem kui 8000kordseks.

Kindlustus- ja raudteeärid

Kindlustusäridega teeniti neljandas kvartalis 548 miljonit dollarit, selle tulemuse tagas eelkõige Berkshire Hathaway Reinsurance Group (eelmisel aastal teeniti 306 miljonit dollarit). Selle valdkonna investeerimisega seotud kasum langes 889 miljoni dollarini (eelmise aasta samal ajal 1,03 miljardit).

Raudteeäri kasum ulatus neljandas kvartalis 993 miljoni dollarini, eelmise aasta samal ajal oli selle valdkonna kasum 1,08 miljardit. 2016. aastal mõjus tulemustele kehvasti eelkõige energiaga seotud toodete veonõudluse vähenemine.

„Kõige enam vähenes kivisöe vedu. Kivisöeäris on toimunud strukturaalsed muutused ning madalate maagaasi hindade tõttu on kivisöel ka raskem konkureerida,“ teatas Berkshire oma aasta raportis. „Meie üleüldine kivisöe pikaajalise nõudluse prognoos on madalam.“

Energia ja tööstus

Berkshire Hathaway energiasektoriga seotud kasum tõusis 432 miljoni dollarini, eelmisel aastal oli see 423 miljonit dollarit. Berkshire kontrollib oma tütarettevõtete kaudu näiteks osa Suubritannia elektrivõrgust ning USAs asuvaid torujuhtmeid.

Tootmise, teenuste ja jaemüügi segmendi kasum ulatus 1,17 miljardi dollarini, aasta varem oli see 1,07 miljardit.

Buffett on investoritele öelnud, et nad jälgiks eelkõige Berkshire’i tütarfirmade tulemusi, mitte ühekordseid tõuse või langusi investeerimisportfellis (väärtpaberiportfellis). Seda põhjusel, et investeerimisega seotud tulemused võivad aasta-aastalt palju rohkem kõikuda.

Neljandas kvartalis muutis kemikaale tootev Dow Chemical Berkshire Hathaway 3 miljardi dollari suuruse osaluse lihtsaktsiateks, mis tähendas, et Berkshire’i osalus on nüüd väärt 4,2 miljardit dollarit. Berkshire kirjutas oma aastaraportis, et ettevõtte müüs eelmisel aastal kõik Dow lihtsaktsiad maha ning see suurendas ettevõtte üldist kasumit korralikult.

Raha ja aktsiad

Berkshire on muutnud seda, kuidas osasid varasid bilansil näidatakse. 31. detsembri seisuga oli ettevõttel 28 miljardit dollarit raha (ja raha ekvivalente). Lisaks sellele oli ettevõttel 58 miljardi dollari väärtuses USA võlakirju. 30. septembril väljastatud andmetes USA võlakirju eraldi välja ei toodud ning rahas oli ettevõttel 84,8 miljardit dollarit.

Berkshire’i hakkas aktsiaid kiiremini juurde ostma pärast USA presidendivalimisi. Neljanda kvartali lõpuks oli ettevõtte aktsiaportfelli väärtuseks 122 miljardit dollarit. Eelmise aasta kolmandas kvartali lõpus oli see number 102,5 miljardit dollarit. Buffetti kaks suurimat investeeringut – Wells Fargo & Co ning American Express Co – kallinesid aasta viimase kolme kuu jooksul tublisti. Samuti avalikustas ettevõte sellel kuul, et on Apple’i ja USA suurimate lennufirmade aktsiaid tublisti juurde ostnud.

Investeeringute ja derivatiivide pealt teenis Berkshire 1,9 miljonit dollarit. Eelmise aasta samal ajal teeniti 805 miljonit. Peamiselt oli kasv tingitud Dow Chemicali müügist saadud kasumist.

Berkshire’i töötajate hulk kasvas 1,8 protsendi võrra 367 671 inimeseni.

Hetkel kuum