Liina Laks • 1. märts 2017 kell 13:31

Taani plaanib alandada makse ja tõsta pensioniiga

Kopenhagen  Foto: EPA

Põhjamaade heaoluühiskonnas käivad ümberkorraldused: Taani plaanib tõsta pensioniiga Sealjuures pole põhjuseks riigi majanduslik olukord, kirjutab Bloomberg.

Pensioniea tõstmise peapõhjuseks on Taani valitsuse soov langetada tulumaksu ning see samm võimaldaks kava finantseerida. Möödunud aastal esitles Taani valitsus plaani langetada tulumaksu viie protsendipunkti võrra. Taanis on progressiivne tulumaks, mille kõrgeim määr ulatub 59 protsendini. Samuti loodab Taani valitsus jätta reformiga madalamapalgalistele seitsme protsendi võrra rohkem raha kätte.

„Me tahame tugevdada ühiskonda, kus oleks lihtsam ennast ja oma perekonda üleval pidada, enne kui sa pead suure osa oma sissetulekust ühiskonna toetamiseks maksma,“ kommenteeris peaminister Lars Lokke Rasmussen.

Esimene tulumaksu langetamise ettepanek kukkus valitsuses võimuvõitluse tõttu läbi.

Tudengid ja vanurid tööle

Selleks, et maksulangetust finantseerida, on Taani jaoks parim lahendus, rohkem inimesi tööle meelitada. Samas on riigi töötus juba 3,4 protsendi ringis (detsembri andmed). Immigrantide palkamine on Taani poliitikas aga tabuteema: pagulaskriisi ajal karmistas riik immigratsioonireegleid ja taastas piirikontrollid. See tähendab, et ainus variant on panna tööle noored inimesed ja vanurid.

Praeguse seisuga tõuseb Taanis pensioniiga 2025. aastal 65lt 67-le, kuid praegune valitsus tahab seda tõsta 67,5 eluaastale. Samuti tahab riik sundida tudengeid kiiremini tööturule. Selleks on tal esialgsete andmete kohaselt plaanis vähendada stipendiumeid ning pakkuda rohkem laene.

Taani valitsuse opositsioon on teatanud, et võitleb maksude alandamise vastu. „Valitsus on algatanud ideoloogilise ristiretke, mis viib eemale Põhjamaade heaoluriigist,“ ütles Taani suurima opositsioonierakonna – Sotsiaaldemokraatide – esindaja Benny Engelbrecht.

Hetkel kuum