USA lükkas edasi autotollide otsuse

Importautode osakaal on USA kaubandusministeeriumi analüüsi kohaselt jõudnud 33%-lt 1985. aastal 78%-ni 2017. aastal.  Foto: EPA-EFE/OMER MESSINGER

USA presidendi administratsioon teatas reedel, et president Donald Trump lükkab kuue kuu võrra edasi importautodele tollitariifide kehtestamise osas, et võita aega Euroopa Liidu ja Jaapaniga peetavateks kaubanduskõnelusteks, vahendab Reuters.

Valge Maja lisas samas, et Trump nõustus uurimistulemustega, mille kohaselt importsõidukid ja sõidukite osad võivad ohustada USA riiklikku julgeolekut. Selline sõnastus ei pruugi mõnedele USA liitlastest meeldida.

Selline otsus hoiab praeguseks hetkeks siiski ära Trumpi administratsiooni poolt tekitatud kaubandusvaidluste edasise ägenemise.

Trumpi jaoks oli laupäeval saabumas 180 päeva tagasi käima läinud tähtaeg, et teha otsus USA kaubandusministeeriumi soovituse kohta, mille järgi tasub USA autotööstuse kaitsmiseks riikliku julgeoleku kaalutlustel seada importautodele ja -osadele kuni 25 protsendi suurune tollimaks.

Reedese avalduse kohaselt nõustus Trump kaubandusministeeriumi uurimistulemustega, mille järgi mõned importautod „nõrgestavad meie siseriiklikku majandust“ ning ähvardavad riiklikule julgeolekule kahju teha.

Autotootjad, nagu General Motors, Volkswagen, Toyota ja teised hoiatasid, et tollitariifid võivad tähendada sadade tuhandete autosektori töökohtade kadumist, oluliselt tõsta sõidukite hinda ning ähvardavad tööstusharu investeeringuid isesõitvatele autodele.

Autotootjate Liidu sõnul võib see oluliselt vähendada investeeringute tegemist.

Hetkel kuum