Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomasel kaks halba üllatust

Romet Kreek, Aivar Hundimägi 02. mai 2014, 16:43

Vaatamata kahele halvale üllatusele kosus Äripäeva loodud investor Toomase portfell aprillis kuu ajaga 1,1%.

Heas hoos olid Toomase portfellis Apple’i, Leroy Seafoodsi ja Burberry aktsiad, mis tõusid vähemalt 5%. Toomas otsustas aprillis kehvade tulemustega üllatanud kahe firma aktsiatest loobuda ning seetõttu on suurenenud portfellis raha osakaal.

Mais peab Toomas otsustama, kas tasub sel aastal järgida USA aktsiaturgudel levinud ütlust “sell in may and go away”. Lisaks on Toomas võtnud enda radarile kaitsetööstusese aktsiad, mida praegu portfellis ei ole.

ABB ja Vopak tegid halva üllatuse. Meelehärmi aga valmistas ABB, mille aktsia hind kehvade kvartalitulemuste avaldamise mõjul kukkus. ABB aktsia osakaalu oli Toomas juba varem oma portfellis vähendanud, kuid pärast kvartalitulemuste avaldamist kaalub Toomas tõsiselt sellest ettevõttest väljumist.

Teine paharet Toomase portfellis oli Royal Vopaki aktsia, millest Toomas otsustas loobuda. Ka Royal Vopak avaldas nõrgad tulemused ning tagantjärele tarkusena võib öelda, et Toomas oleks võinud selle ettevõtte aktsiad müüki panna juba siis, kui firma avaldas uudise, et vaatab üle oma tegevuse Eestis.

Siis ei pidanud Toomas seda uudist oluliseks ega uskunud, et sellel võib olla nii suur mõju kogu grupi kvartalitulemustele. Tegelikult oli see aga üks peapõhjusi, miks grupil esimeses kvartalis kehvasti läks ning mistõttu ka aktsia hind pärast tulemuste avaldamist kukkus.

Vaatamata hinnalangusele otsustas Toomas ka Royal Vopaki aktsiad maha müüa, sest kütuste ja kemikaalide ladustamisega tegelevat firmat võivad Venemaale kehtestatavad sanktsioonid ning Venemaa etteaimamatu käitumine kaudselt mõjutada. Toomase portfellis nüüd enam Hollandi firmade aktsiaid pole.

Raha osakaal kasvas. Vopaki müügi tulemusel kasvas raha osakaal portfellis 53,8 protsendile. Raha osa suurenemisse võib suhtuda kaheti ehk selles võib näha nii positiivset kui ka negatiivset. Pingete kasv Ukrainas ja Venemaa aina agressiivsem käitumine viitab sellele, et see on mõistlik. Teisalt on aga viimasel ajal finantsturud olnud positiivselt meelestatud ning aktsiate hinnad on hoogsalt kerkinud, mistõttu võiks portfellis raha osakaal väheneda, et börsitõusust paremini osa saada.

Balti aktsiate vaikelu. Toomase aktsiaportfellis olevatest ettevõtetest valmistas avaldatud tulemustega positiivseima üllatuse Apranga, mille esimese kvartali maksueelne kasum kasvas aastaga 29,6%, 2,05 miljonile eurole.

Üldiselt on Balti aktsiate häda selles, et avaldatud kvartalitulemustele ei reageerita üldse või on reaktsioon nõrk või siis reageerib aktsia hind vastupidises suunas. Balti börside nigelad päevakäibed on põhjuseks, miks lääne investorid sellesse piirkonda oma raha ei paiguta. Sisuliselt on tegemist investeerimiskõlbmatu aktsiaturuga.  Kui aktsiate reaktsioon avaldatud tulemustele sõltub väheste väikeinvestorite rahavajadusest, on lugu kehv. Muide, ka Varssavi börsil valitseb Eesti aktsiate suhtes vaikelu.

Mais soovitatakse aktsiaid müüa. Et kätte on jõudnud maikuu, on paslik meenutada USA aktsiaturgudel levinud ütlust “sell in may and go away”. Maakeeli lahti seletatuna soovitatakse müüa aktsiad mais maha ja hoida börsidelt ­eemale. Selliselt käitudes on raha küll teenitud, kuid mitte igal aastal. Sel aastal võiksid aga investorid suhtuda sellesse soovitusse tõsiselt. Mitu aktsiaturgu on üle pika aja kõrgemate tasemete lähedal, väärtustasemed ei ole enam odavad ja geopoliitilised riskid on järsult kasvanud. Seetõttu võiks mai olla kuu, kui investorid oma portfellist ballasti maha raputavad ning samal ajal otsivad huvipakkuvaid ostuvõimalusi.

Finantsturgudel on valitsenud arvamus, et ­Euroopa majandus võib tänavu positiivselt üllatada, mistõttu on Euroopa aktsiatesse rohkem raha paigutatud. Toomase hiljutine kogemus ­Euroopa aktsiatega on aga pigem negatiivne. Royal Vopak ja ABB valmistasid aprillis korraliku pettumuse. Võimalik, et portfellis on valed Euroopa aktsiad.

Üks atraktiivsemaks muutunud sektor Toomase jaoks on kaitsetööstuse aktsiad, kuna Ida-Euroopas ja ka laiemalt Euroopas võib eeldada kaitsekulutuste kasvutrendi.

Investor Toomase aktsiaportfelli koosseisust saab täpsemat infot siit

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. May 2014, 15:50
Otsi:

Ava täpsem otsing