Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: supervõimalus Riia börsil!?

24. oktoober 2016, 13:30
Grindeksi ravimivabrik Riias.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161024/INVESTOR/161029889/AR/0/AR-161029889.jpg
Ainult tellijale

Minu poole pöördus lugeja Mathias, kes küsis nõu Läti farmaatsiaettevõtte Grindeks kohta.

„Läti valitsus müüb oma allesjäänud 219 780 aktsiat oksjonil miinimumhinnaga 3,78 eurot,“ kirjutas ta. „Grindeksi turuhind on 4,06 eurot. Mis võivad olla põhjused, miks Läti valitsus seda teeb? Oleneb muidugi, kuidas nõudlus oksjonil on, aga kas see võib olla soodne võimalus soetada aktsiad alla turuhinna?“

Lisaks uuris lugeja, kas oksjonilt soetatud aktsiate teenustasud on samad kui börsilt ostes. Ta nentis, et Grindeks on viimased aastad raskustes, aktsia hind langenud aasta algusest ligi 22%, kuid teise kvartali tulemused näitasid paranemismärke. Ka juhtis Mathias tähelepanu sellele, et LHV analüütikud andsid alles hiljuti Grindeksi aktsiale ostusoovituse.

See ei ole sugugi esimene kord, kui lugeja minult Grindeksi kohta pärib. Viimati kirjutas juuni lõpus end mikroinvestorina esitlenud Raido, kes uuris, mida ma arvan Grindeksi aktsia nigelavõitu käekäigust.

Taas pean nentima, et hoian Grindeksil küll silma peal, kuid märksa enam püüab minu tähelepanu teine Riia börsil noteeritud ravimifirma. Nimelt olen aegajalt mõlgutanud hoopis Olainfarmi ostu mõtteid, mille aktsia on näidanud Grindeksist märksa reipamat minekut.

Et kaks pead on rohkem kui üks, otsustasin Grindeksi asjas nõu pidada ettevõtet peensusteni tundva LHV vanemanalüütiku Joonas Joostiga.

Järgneb Joonas Joosti kommentaar:

Läti valitsus müüb oma allesjäänud 219 780 aktsiat oksjonil, miinimumhind 3,78 eurot. Grindeksi turuhind on 4,06 eurot. Miks Läti valitsus seda teeb?

Ilmselt ei ole selle müügi taga muud kui põhimõtteline küsimus, miks riik või riigiasutus peaks üldse omama osalusi mittestrateegilistes äriettevõtetes. Kui ajalooliselt on riigi kätte jäänud ettevõtete osalused, siis ühel hetkel on mõistlik need erastada ning saadud tulu mujal rakenda. Täna ongi see hetk kätte jõudnud. Lisaks Grindeksi aktsiatele müüakse eraldi oksjonil samuti börsil noteeritud Valmiera klaasivabriku aktsiaid. Laiemalt valmistatakse Lätis ette ka teiste riigiomandis olevate eraettevõtete osade müügiprotsesse.

Oleneb muidugi, kuidas nõudlus oksjonil on, aga kas see võib olla soodne võimalus soetada aktsiad alla turuhinna?

Sellega on nii ja naa – nii soodsuse kui võimaluse mõttes. Jättes hetkeks kõrvale soodsuse küsimuse, mis sõltub peamiselt ettevõtte tulevikuarengutest, keskenduks esialgu tehniliselt vaid „võimalusele“.

Tõesti, kui oksjonil õnnestub aktsiad saada turuhinnast madalama hinnaga, võib sellest teoreetiliselt kujuneda soodne arbitraaži võimalus. Aga juhul, kui huvi sellise arbitraaži võimaluse kasutamiseks on laiem, võib ka oksjoni hind kujuneda pigem turuhinna kui oksjoni alghinna sarnaseks. Ehk siis on võimalus, et väga madala pakkumise korral ei õnnestu aktsiaid soetada.

Kui isegi õnnestub aktsiaid oksjonilt soetada turuhinnast madalamalt, võib sellise arbitraaži võimaluse massiline kasutamine tekitada väga suure müügisurve, samal ajal kui ostuhuvi peaks olema väga madal (kuna kõigil, kel suurem ostuhuvi, on saanud juba oksjonil osaleda). Selline stsenaarium viiks oksjoni-järgse turuhinna languseni, mis tähendab, et samuti ei pruugi tulla võimalust arbitraaži võimaluse kasutamiseks.

Pigem tundub praegu, et selline suur aktsiamüük mõjutab turuhinda pigem allapoole. Ilmselt selgitab see suuresti ka, miks Grindeksi aktsia on alates oktoobri algusest ligi 10% langenud ning Valmiera klaasivabriku aktsia ligi 12%. Ehk arbitraaži tõenäosus tundub madal olevat kas aspektist, et turuhind võib oksjoni toimumise ajaks langeda oksjoni alghinna lähedale. Samas, pikemas perspektiivis, eeldusel, et ettevõtete majandustulemused paranevad, võib tegemist olla mõistliku ostukohaga.

Lisaks eelnevale on teoreetiliselt ka võimalik, et oksjoni hind kujuneb isegi pisut kõrgemaks kui oksjoni aegne turuhind. Kuna Balti turud ei ole likviidsed, siis on suuremate positsioonide võtmine ilma sisenemishinda oluliselt tõstmata väga keeruline. Seega, kui leidub institutsionaalseid osapooli, kes on huvitatud suurema koguse ostmisest, võivad nad olla nõus oksjonil pakkuma kõigi aktsiate eest turuhinnast mõnevõrra kõrgemat hinda. Sellisel juhul ei õnnestukski oksjonilt alla turuhinna aktsiaid saada.

Grindeksi puhul on müügis 219 780 aktsiat ehk 2,3% ettevõttest ning Valmiera klaasivabriku puhul 425 609 aktsiat ehk 1,8% kõigist aktsiatest ja 3,6% kõigist noteeritud aktsiatest. Seni on kogu 2016. aasta jooksul omanikke vahetanud vaid 348 904 Grindeksi ning 184 787 Valmiera klaasivabriku aktsiat.

Viimase stsenaariumi tõenäosus just üleliia suur ei ole. 2015. aasta jaanuaris pani Läti riik oksjonile 575 000 Valmiera klaasivabriku aktsiat alghinnaga 3,14 eurot aktsia kohta. Siis aktsiate vastu väga suur huvi ei olnud ning oksjoni käigus õnnestus müüa vaid 149 391 aktsiat alghinnaga. Positiivse uudisena: oksjonilt ostjale taastus ettevõtte aktsia hind tol korral kuuga ligi 11%, kuid see ei tähenda, et seekord peaks ilmtingimata sama stsenaarium korduma.

Kas oksjonilt soetatud aktsiate teenustasud on samad võrreldes börsilt ostmisega? Olen LHV klient.

Oksjonil aktsiate ostmisel on sama teenustasu, mis tavapärasel Balti aktsiatehingul ehk 3 eurot + 0,2% tehingu summalt. LHV vahendusel orderi sisestamisel juhiks tähelepanu nüansile, et order peab olema limiithinnaga (ehk hind, millega on soov oksjonil osaleda), kehtivusega „tühistamiseni“ ja orderi eelvaates peaks ära võtma linnukese „Edastan orderi automaatselt börsile“ kastist.

Grindeks on viimased aastad raskustes, aktsia hind aasta algusest langenud ligi 22%. Kuid teise kvartali tulemused näitasid paranemismärke, samuti andsid LHV analüütikud aktsiale ostusoovituse.

Tõsi, pärast Ukraina kriisi ja Vene rubla nõrgenemist on Grindeks sattunud majandusraskustesse, mille tulemusena on vähenenud nii ettevõtte käive, kasumlikkus kui puhaskasum. Lisaks on neil ka suuri probleeme Venemaalt nõuete kättesaamisega. Ettevõte näitas küll teises kvartalis mõningast efektiivsuse kasvu, kuid probleemid raha kättesaamisega Venemaalt jätkusid (võib öelda, et isegi süvenesid) ning samuti ei tundunud teise kvartali kasumlikkuse edusammud lühiajaliselt jätkusuutlikud, ehk on oluline risk, et järgnevate kvartalite majandustulemused kujunevad taas nõrgemateks.

Kuigi paberil teenis ettevõte läinud kvartalis hea kasumi, siis sama head tulemused ei kajastu nende reaalsetes rahavoogudes. Nii 2014. kui 2015. aastal ei suutnud ettevõte oma äritegevusest sisuliselt raha teenida ning 2015. aasta alguse dividendide väljamakse oli finantseeritud täielikult pikaajalise pangalaenuga.

LHV soovitus põhineb õiglase hinna vahemikul 5,50-5,85 eurot (mille keskpunkt oli matemaatiliselt 21,5% kõrgemal soovituse andmise hetke turuhinnast, mis nõuab osta soovitust). Samas on LHV aruannetes järjepidevalt öeldud, et tegemist on väga riskantse aktsiaga, mille tulemused sõltuvad paljuski Vene rubla kursi kõikumisest, ning kuigi õiglase väärtuse vahemik on turuhinnast kõrgem, ei paista lähitulevikus olulisi asjaolusid, miks turuhind peaks õiglasele väärtusele lähenema.

Täiendavalt on suur risk, et 2016. aasta lõpus võidakse nõudeid väga olulises mahus alla hinnata. Kuna ettevõte ei ole neid nõudeid veel korrigeerinud, kaupleb Grindeks näiliselt väga madala turuhinna ja raamatupidamisliku väärtuse suhtega. Alates 29. augustist LHV enam Grindeksit analüüsiga ei kata.

Grindeksist oluliselt perspektiivikam tundub teine Läti oksjonil müüdav ettevõte Valmiera klaasivabrik. Ettevõttel on käimas mitmed tootmismahtu suurendavad investeeringud, sealhulgas uue klaasisulatusahju kasutuselevõtmine Lätis, mis peaks nende majandustulemusi toetama juba alates kolmandast kvartalist (tulemused avalikustatakse 28. oktoobril). Samuti laiendavad nad suurelt tootmist USAs, mis peaks lõpule viidama 2017. aasta neljandas kvartalis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. October 2016, 13:32
Otsi:

Ava täpsem otsing