investor Toomas • 6. jaanuar 2017 kell 13:00

Investor Toomas: kuhu kadus info Balti börsilt?

Balti börsilt on kadunud mitmesugust aktsiainfot.  Foto: Andres Haabu

Investoritele üllatuseks ei kuvata Balti börsi koduleheküljel alates sellest aastast enam aktsiahinna muutusi reaalajas ning ümberkorraldusi on tehtud ka turusügavuse tarbijani toomisel.

Kui varem sai Nasdaq Baltic kodulehel konkreetse aktsia kohta avada hinnainformatsiooni andva alammenüü „reaalajas“, siis alates 2017. aastast see võimalus puudub. Jaanuarist on hinnainfo ja väärtpaberi muutus börsi kodulehekülje kaudu kättesaadav vaid 15minutilise viivitusega.

Samuti kuvatakse alates sellest aastast teistmoodi ka turusügavust puudutavat informatsiooni. Nimelt on uues turusügavuse tabelis näha vaid 10 parimat ostu- ja müügihinna taset. Seejuures pole ka võimalik eristada, kas ühe hinnataseme moodustavad mitu väljapandud väiksemat orderit või on tegemist ühe suurema ostja või müüjaga.

Tasuline info

Haarasin telefonitoru ja valisin Nasdaq Tallinna kommunikatsiooni- ja turundusjuhi Ott Raidla numbri. „Mis toimub?“ uurisin pahaselt. Raidla vastas, et muudatused tulevad Nasdaqi üldistest reeglitest ning on loogiline jätk Põhja-Ameerika suurima börsioperaatori ühtlustamispoliitikas. „Balti börs oli ainus Nasdaqi koosseisu liige, kus turuinfot reaalajas kuvati, nüüd pole see enam ühegi börsi kodulehel sellisel kujul kättesaadav,“ kinnitas Raidla.

Tema sõnul on turuinfo börsi jaoks vara, mida müüakse pankadele ja teistele seda vahendavatele platvormidele nagu YahooFinance, et seeläbi tulu teenida. Kui info oleks börsi vahendusel tasuta kättesaadav, pakutaks sisuliselt konkurentsi infot ostvatele klientidele.

Raidla kinnitusel on turuinfo kuvamine reaalajas investorile ikka veel kättesaadav, kuid ainult nende platvormide vahendusel, kes seda infot vastava paketi alusel Nasdaqilt ostavad. „Selle vahendamine on investeerimispankade ja investeerimisplatvormide rida, kes ostavad meilt info ja viivad selle siis kas tasuliselt või mitte oma klientideni,“ selgitas Raidla. Siiski on Raidla kinnitusel informatsioon tasuta kättesaadav näiteks YahooFinance’i vahendusel.

Turusügavust puudutava informatsiooni puhul järgitakse Raidla sõnul samuti üldisi reegleid ning maailma börside praktikat. Tema kinnitusel pole ühelgi maailma börsil võimalik eristada ühe hinnataseme kohta käivate orderite hulka ning tavapärane on ka see, et kuvatakse vaid mõned hinnatasemed või need puuduvad täielikult. „Kui vaadata Londoni või Varssavi börsi, siis seal ei saa üldse turusügavust vaadata,“ tõi ta näite. „Lõpuks on tähtis, et investor näeb, kui suurt kogust on ühelt hinnatasemelt võimalik osta või müüa, et tehingu saaks ära teha,“ lisas ta.

Mina ei kurda

Kuigi Raidla sõnul tuleb Balti börsil järgida rahvusvahelisi reegleid, siis sellegipoolest üritatakse võrreldes teiste börsidega investoritele pakkuda erinevaid boonuseid. Näitena toob ta esile Balti börsi pakutavad detailsed faktilehed koos suhtarvudega seal noteeritud ettevõtete kohta. Samuti kuvatakse börsifirmade kohta erinevaid suhtarve.

Pean tunnistama, et kuigi reaalajas kuvatava turuinfo kadumine põhjustab ka mulle mõningaid ebamugavusi, siis suures plaanis pole see minu kui pikaajalise investori jaoks esmatähtis. Ma ei langeta investeerimisotsuseid börsile saadetavate orderite ning seal valitsevate hetkeliste emotsioonide ajel.

Hetkel kuum