investor Toomas • 27. veebruar 2017 kell 9:45

Investor Toomas: usun endiselt oma iidolisse

Investor Toomas  Foto: Anti Veermaa

Ei tohiks kellelegi olla üllatus, et minu investeerimisiidol on Berkshire Hathaway tegevjuht Warren Buffett, keda pean meie eluaja kõige märkimisväärsemaks investoriks.

Olen oma raha investeerinud Buffetti firmasse ja nädalavahetusel avalikustatud Buffetti iga-aastane kiri Berkshire’i aktsionäridele lisas vaid kindlust, et olen teinud õige otsuse.

Sellest on mulle juba traditsioon kujunenud. Kord aastas pühapäeva hommikul istun tugitooli, võtan rüperaali sülle ja loen Buffetti kirja. See on omapärane kogemus, mis samaaegselt rahustab ja erutab. Ma ei hakka põhjalikumalt sellest kirjast rääkima, sest seda on juba Äripäevas piisavalt kajastatud, kuid räägin veidi enda mõtetest.

Aasta alguses võtsin ette olulise otsuse asuda oma portfellis tõstma sularahapositsiooni. Kirjutasin toona ja olen endiselt sama meelt, et Berkshire’i aktsiad on minu tõeline pensionisammas, mida kavatsen hoida pikki aastaid. Buffett ise on öelnud, et tema eelistatud aeg aktsiate hoidmiseks on igavesti ja täpselt nii ma ütleks ka Berkshire’i kohta enda portfellis.

Jaanuari alguses otsustasin müüa poole positsioonist vaid ühel põhjusel: et tulevikus odavamalt hinnatasemelt investeeringut taas suurendada. Kriiside ja korrektsioonide ajal on Berkshire’i aktsia ajalooliselt lühiajaliselt reageerinud üsna valuliselt ja küllap korrektsioon millalgi ka tuleb. Nüüd, poolteist kuud hiljem olen üha enam selles veendunud.

Berkshire’i aastaaruande alguses on alati tabelina välja toodud, kuidas on neil läinud S&P 500 indeksi vastu. Kuigi eelmisel aastal jäädi alla, siis vaadates Berkshire’i aktsia tootlust tervikuna, on mul väga kahju, et ma 2002. aastal alustades kohe ei investeerinud Berkshire’i aktsiatesse.

Skisofreenilisena näiv olukord

Kirja lugedes tekkis mul täitsa hea mõte - kui te lubate mul oma saba kergitada. Buffett kiitis ja kaitses aktsiate tagasiostmisi ja ütles, et Berkshire on valmis oma aktsiaid tagasi ostma, kui nende hind langeb alla 120% raamatupidamislikust väärtusest.

Minu arust on see mõistlik mõõdupuu, mille järgi paika panna ka enda ostuplaan. Nagu ma juba kirjutasin, siis plaanin pärast Berkshire’i B-aktsiate müümist need tulevikus soodsama hinnaga tagasi osta (kui avaneb selline võimalus). Kui mu arvutused mind ei peta, siis praegu on aktsia hind ligi 150% raamatupidamislikust väärtusest.

Põhimõtteliselt peaksin iidolit järgides rakendama ka tema printsiipe, mistõttu on mõistlik osta Berkshire’i aktsiad siis, kui temagi seda teeb. Olen juba korduvalt turu korrektsiooni prognoosinud, ja kui see tuleb, siis on mul väiksemas mõõdus elevandipüss kontol seisva sularaha näol olemas, et Berkshire’i investeerida.

See võib küll tunduda skisofreeniline olukord, kus ma kuulutan enda usku Buffettisse ja teen juba tulevikuplaane aktsiate ostmiseks, kuid veelgi lähemas tulevikus hoopis müün Berkshire’i aktsiaid. Ärge muretsege, ma pole hulluks läinud. Ma lihtsalt töötan välja pikaajalist plaani, kuidas oma portfelli kasvatada.

Hetkel kuum