investor Toomas • 19. veebruar 2018 kell 12:00

Investor Toomas: Soome riik on suur investor

Soomlastel on põhjust dividendide üle rõõmustada.  

Soome riik saaks läinud aasta dividenditulu eest poole riigi kodanikest nädalaks Rhodosele puhkama saata või rõõmustada USA presidenti Donald Trumpi, ostes Soomele vananenud sõjalennukite asemele korraga 13 F-35 tüüpi hävitajat.

Nii on välja arvutanud Soome Kauppalehti, et teha puust ja punaseks, mida selle enam kui miljardi euroga teha saaks. Ka teistel investoritel on põhjust rõõmustada – Soomes on tulemas rekordiline dividendikevad, prognoosi järgi makstakse investoritele välja ligi 13 miljardit eurot.

Soome riigile laekub kümneid miljoneid dividenditulu muu hulgas lennufirmast Finnair, millest üle poole on riigi omanduses. Läinud reedel teatas Finnair üle ootuste headest tulemustest ja plaanist maksta ka dividendi arvatust rohkem. Finnairi aktsia hüppas üle 20%.

Valdusettevõtte Solidium kaudu on Soome riik osanik tosinas Soome börsifirmas. Need on n-ö finantsinvesteeringud, kus eesmärk on olla vähemusosanik, kellel oleks siiski piisavalt palju sõnaõigust, et vajadusel ettevõtte käekäigus kaasa rääkida. Otse on riik osanik kolmes ettevõttes, Nestes, Fortumis ja Finnairis, kus riigi osalus on põhjendatud ettevõtte strateegilise tähtsusega.

Pikka aega oli Soome riik passiivne investor ja pälvis selle eest kriitikat. Läinud aasta kevadel tulnud uue juhiga on Solidiumi strateegia ümber vaadatud ja edaspidi tahetakse olla aktiivsem.

Ühelt poolt tähendab see portfelli tuulutamist – äsja müüs Soome riik maha oma viimased Telia aktsiad, põhjendades, et Elisa kõrval on samal ajal imelik olla osanik konkurendis. Eelistatakse kodumaist. Vähendatud on osalust Põhjala suures terasetootjas SSAB ning Outokumpus. Vabanenud rahaga osteti osalus Konecranesis, kust suur välisinvestor tahtis väljuda. Riik läks sisse, et kindlustada oskusteabe püsimine oma riigis. See on Soome riigi investeeringute üks kesksemaid kaalutlusi – hoida Soome algupäraga ettevõtetes omaniku rolli.

Riik tahab edaspidi esindajat iga ettevõtte nõukogusse, kus maksumaksja rahaga osanik ollakse. Varsti peaksid Solidiumi esindaja saama nõukogusse näiteks Stora Enso ja Sampo. Nii on omanike huvid selgemalt esil.

Teistes investorites tekitab aga riigi osalus kahetisi tundeid – riigi huvid on laiemad kui kitsalt ettevõtte huvid ja kasumi teenimine – riik peab mõtlema töökohtadele ja muudele asjadele. Maksude optimeerimine ei sobiks. Ka tippjuhtide palkade üle võib kemplemiseks minna – kas aga nii saab hoida parimaid juhte? Teisalt võib riigi osalus vähendada pankrotistumise ohtu. Ja stabiilne omanik võib olla pikemas vaates kasuks majandusele tervikuna.

Ise olen naljaga pooleks mõelnud, et kui riik on omanik, siis on loota head dividendi. Teisalt, kui see investeeringud kängu jätab, on kehvasti. Nii pole muud, kui tuleb asju lahtiste silmadega vaadata. Ja muu hulgas olen märganud, et Soome on maailmas üks paremini valitsetud riike.

Hetkel kuum